2021 İstiklal Marşı Yılı

84 yıl önce bugün Mehmet Akif Ersoy, İstiklal şairimiz ezanın Arapçasına duyduğu hasret sebebiyle gittiği mısırda sefaletle geçirdiği yıllarının üzerine bu sefer de vatan hasretine dayanamayıp ağır bir şekilde hastalandı ve tedavi olmak ve eğer de hissettiyse öleceğini son aylarını geçirmek üzere döndüğü İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. İstiklâl Marşı şairinin cenazesi, Beyazıt Camii’nden üniversite gençliğinin ve halkın katıldığı büyük bir cemaatle Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi. 1960 yılındaki yol inşaatı sebebiyle Edirnekapı Şehitliği’ne nakledildi. “Mehmed Âkif Ersoy Yılı” olarak ilân edilen vefatının ellinci senesinde (1986) Kültür Bakanlığı tarafından kabrinin üzerine yeni bir lahit yaptırıldı, vefatının 75. Yılında(2011) ise yine “Mehmet Akif Ersoy Yılı” ilan edilerek Mehmet Âkif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi açılmıştır. İki sene önce ise Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında “2018 Yılı Vefa Ödülü” Mehmet Akif’in olmuştur.

Bu yıl ise TBMM Genel Kurulunda, 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olmasını içeren düzenleme kabul edildi. Bu kapsamda, İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanun’a geçici madde eklenmesini içeren düzenleme kanun teklifine eklendi. Düzenlemeyle 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı’nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemini anlatmak amacıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri düzenlenecek.*

Bu felaketler yılından sonra ülkemizin ve insanlarımızın birbirine sosyal mesafeye uyarak kenetlenmesinin milli değerlerimize bağlılığımızın her zamankinden daha çok önemli olduğunu belirtmekte de fayda var. Bu toprakların mücadeleci ruhunun da İstiklal Marşından daha güzel bir şekilde ifade edilişini bulmak neredeyse imkansızdır. O zaman bizlere de bu mirası yaşatmak ve saygıyla anmak düşer.

(* https://www.cnnturk.com/turkiye/2021-istiklal-marsi-yili-oldu )