90’lı Yıllarda Doğmuş Olanlarımızın Hayatlarına Yön Veren 15 Şarkı

Linkin Park’tan Numb, Kylie Minogue’dan Can’t Get You Out of My Head, Kelis’ten Milkshake, Eminem’den Without Me ve daha niceleri… Çocukluğu 2000’li yılların başlarına veya ortalarına denk gelmiş olanlar olarak bizler, bütün çocukluk yıllarımızı bu şarkılara teslim etmiş ve anılarımızı da yine bu şarkılar üzerine kurmuştuk. Biz de belki okurken biraz olsun yüzünüzü gülümsetiriz ve anılarınızı yeniden gözünüzün önüne getirebiliriz diye, çocukluğumuza ya da daha büyük olanlarımızın ergenliğine denk gelmiş olan, 2000’li yıllara damga vurmuş 15 şarkıyı -aralarında hiçbir karşılaştırma yapmadan-  sıralamak istedik.

1) Tatu – Not Gonna Get Us (2002)

Görmeye alışık olmadığımız tarzda bir klibe ve basit -Rus uyarlaması olduğu için- ama içimize işleyen şarkı sözlerine sahip olan şarkı, birçoğumuzun 1.3 megapiksel kameralı telefonlarımızda en çok dinlediğimiz şarkılardandı.

2) Shakira – Whenever Wherever (2001)

Aslında o dönemde çıkan bütün Shakira şarkılarının sözleri hala ezberimizde ama galiba bu şarkıya -İngilizce olduğundan olsa gerek- ne zaman bir yerde denk gelsek hep birlikte eşlik edebiliriz.  Ayrıca şarkının “Göğüslerim küçük ve mütevazı olduğu için çok şanslıyım, böylece onları bir dağ ile karıştıramazsınız…” gibi bir özsaygı ve özsevi barındıran sevimli sözleri var. Yaz tatillerimizin unutulmaz şarkısısın Whenever Wherever!

3) Sean Paul – Temperature (2005)

E250, Bluetooth, Kızılötesi… “So me give it to, so me give it to, so me give it to…”. Nakaratı dışında eşlik edemediğimiz ama telefonlarımızdan da eksik olmayan şarkı, zaten ülkemizde yeterince tanınıp sevilen Sean Paul’u tüm şehirlerimizde dinlenir hale getirdi. 2015’te ülkemizde de görme fırsatını yakaladığımız DJ/Rapçi sanatçıya, okul servislerimizdeki dakikalarımızı eğlenceli hale getirdiği için buradan teşekkür ediyoruz.

4) 50 Cent – In Da Club (2003)

“S-s-s-shady-y-y-y, Aftermath, G-Unit!”, eee kaçımız kafalarını melodiye uygun sallamaya başladı bile? Biliyorum birçoğunuz bu introyu neredeyse bütün 50 Cent şarkılarından hatırlıyorsunuz çünkü yine 2000’li yıllarda tıpkı dünyada olduğu gibi ülkemizde de disko rap modası büyük yankı uyandırmıştı ve 50 Cent de bu türün en güzel örneklerini bize dinleme fırsatı sundu. İsmi ile ülkemizde büyük dalga konusu olduğu da -akıl hocası Eminem kadar olmasa da- hala aklımızda!

5) Benny Benassi – Satisfaction (2003)

“Push me, and then just touch me. Do I can’t get my satisfaction?” sözleri hala kafamızda yankılanan şarkı açıkçası bizde büyük bir ‘satisfaction’ yaratmıştı. Tıpkı diğer şarkılar gibi bu da telefonlarımızdan yıllarca eksik olmadı.

6) Black Eyed Peas – Pump It (2005)

Pulp Fiction sample’ı üzerine gerçekten anlamlı (!) sözler yerleştirilerek hazırlanan şarkı, gerek ilerleyişi gerek klibi ile gönlümüze taht kurmuştu ve ülkemizde bir Black Eyed Peas modası yaratmıştı. Bunu daha sonra Boom Boom Pow izledi ve Black Eyed Peas ülkemizde şu an bile en çok dinlenen gruplardan biri.

7) Eminem – Without Me (2002)

Eminem çıkardığı ilk albümden beri bütün Türkiye’de uzun yıllar konuşuldu, hakkında yine Türk eleştirmenler tarafından 3 kitap yazıldı ve sert sözlerle eleştirildi. Sonuçta sarı saçlı, mavi gözlü ve küpeli bir adam çıkıyor; insanlığın bütün ortak değerlerine, bozuk bir ağızla ve sert bir şekilde saldırıyordu! Without Me ise ülkemizde en çok dinlenen Eminem şarkısı konumunda, tıpkı listedeki diğer şarkılar gibi Without Me de çocukluğumuzun en önemli ve eğlenceli şarkılarından biri.

8) Britney Spears – Toxic (2003)

Melodik güzelliğinin dışında klibiyle de kendine aşık eden bir şarkıydı Toxic. Britney Spears’ın en popüler olduğu dönemde bir de üstüne böyle kaliteli bir şarkı çıkınca bizim ülkemizin de bundan geri durması tabi ki mümkün olamazdı ve olmadı da, o gün bugündür Britney hala pop denince ülkemizde akla gelen ilk isimlerden biri!

9) Linkin Park – Numb (2003)

Birçoğumuzun çocukluğu ve birçoğumuzun da ergenliği Linkin Park ile geçti. Çünkü zor zamanlarda kaldığımızda bize her zaman kucak açan bir “Hybrid Theory” albümüyle karşılaştık. “Numb”, “In the End”, “Crawling” ve daha niceleriyle geçirdiğimiz çocukluk yıllarımızı bir buçuk ay önce kaybettiğimiz Chester Bennington ile birlikte sonsuzluğa uğurladık. Bizi her türlü sorundan, depresyondan çekip çıkaran çocukluk kahramanımız kendini bu çukurdan çıkaramamıştı. Umarız gittiğin yerde mutlusundur Chaz!

10)  Destiny’s Child – Survivor (2001)

Bizim ülkemiz Beyonce’u ilk olarak Beyonce olarak değil, bir Destiny’s Child üyesi olarak tanıdı. Kariyerinin ilk günlerinden beri ‘güçlü kadın’ imajı yaratan Beyonce, diğer grup arkadaşları ile birlikte gerek şarkı ile gerek de klibi ile bu imaj yolunda devam etmişler. Melodik olarak bir başyapıt olan şarkı şu an bile ‘en başarılı’ olaran nitelendirilen pop şarkılarına taş çıkaracak kalitede.

11)  Kylie Minogue – Can’t Get You Out Of My Head (2001)

‘La la la la, la la la la la la laaa’ geçişleri ile hatırladığımız şarkı, şu an bile, plajlarda yeni çıkmış bir hit parçadan daha çok çalıyor! Sesine aşık olduğumuz Kylie Minogue’un en başarılı şarkılarından biri olan Can’t Get You Out of My Head, hak ettiği ilgiyi ülkemizde de fazlasıyla gördü.

12) Gwen Stefani – Rich Girl (2004)

Gerek “No Doubt” günleri ile gerek solo performanslarıyla çocukluk aşklarımızdan biri olan Gwen Stefani, bu şarkı ile bütün sevgiyi yine üstünde toplamıştı. Genel anlamda müzikal olarak kısır geçen 2004 yılını güzelleştiren şarkılardan biriydi Rich Girl. İsim olarak belki hatırlayamazsınız ama şarkının 10 saniyesini duyduğunuzda içinizin kıpır kıpır olacağından eminiz.

13) Kelis – Milkshake (2003)

Seks müziğine yepyeni ve ilginç bir bakış açısı getiren Kelis, gerçekten masum bir şekilde milkshake hakkında sandığımız bu şarkı ile yıllara damga vurdu. Klibindeki seksi ögeler normal bir aşk şarkısından tamamen farklıydı ve belki de şarkının kalitesi dışında bütün dünyanın ilgisini çeken de bu oldu.

14) Justin Timberlake – Cry Me A River (2002)

Eğer milenyumun başlarına dair müzikal bir liste hazırlanıyorsa, bu listede Justin Timberlake’in yer almaması tabi ki işten bile değil. Bütün kızlarımızın belki de ilk aşkı olan Timberlake, hiçbir şekilde sakınmadığı müstehcen aşk sözleri ve ince ses çıkışları inişleri ile dönemin en başarılı R&B yapan erkek sanatçılarından biri oldu. R&B müziğine yepyeni bir soluk getiren Justin Timberlake, günümüzde bile hala en çok dinlenen sanatçılardan biri.

15) Avril Lavigne – Complicated (2002)

Kısa boyu, sarı saçları, mavi gözleri ve salaş kıyafetleri ile rock ve pop müziğin mükemmel bir sentezini yapan bu genç bayan, bütün müzik listelerini yepyeni bir tarzla uzun yıllar boyunca alt üst etmişti. Mp3 çalarlarımızdan hiçbir zaman eksik olmayan şarkıları ile Avril’ı bu listeye almamak, kulaklığımızda dinleyip hüznümüzü mutluluğa dönüştürdüğü anlara yapacağımız bir haksızlık olurdu.

Belki de o an hiçbir şey düşünmeden dinlediğimiz şarkılar, aslında o an için bizim anılarımıza girmeye başlıyor. Ne zaman eskiden dinlediğimiz bir şarkıyı, yıllar sonra tekrar dinlesek eski günleri yad etmeye ve özlem duymaya başlıyoruz. Demem o ki, şarkılar aslında bizim için önceden çekildiğimiz bir fotoğraftan farksız. Tıpkı fotoğraflar gibi, aslında şarkılara da anılarımızı yüklüyor, bir anıyı da zamanında dinlediğimiz o şarkılarla hatırlıyoruz. Ve o şarkılar sırf bu yüzden iyi ki varlar! Listede tabi ki unuttuğumuz şarkılar vardır, fakat bir saniyeliğine olsa bile geçmişe dönmüşsek bile, bu büyük bir zevk bizce.