AKINCI

1 Ocak 2021 de ilk bölümünün Atv’de yayınlandığı Akıncı dizisi, ilk bölümden itibaren sevilerek izlenmeye başlandı.

İsmini Osmanlı Döneminde yer alan Akıncı birliğinden alan dizinin en beğendim sahnesi, Öğretmen Fatih’in kahramanlar hakkında söylediği sözlerdi. Fatih Sultan Mehmet Han ve Mustafa Kemal Atatürk’ü gençlere örnek gösterip asıl kahramanlar diye hitap etmesi şüphesiz ki izleyicilerin gönlünde taht kurmuştur.

Peki ismini aldığı Akıncı tarihte kimdir?

Osmanlı Devletinin, yeni yerler fethetmek için, sınır boylarına görevli olarak yerleştirdiği kimselere akıncılar denirdi.

Akıncılık, babadan oğula geçen bir askeri görevdi. Akıncı, düşman topraklarında tıpkı bir hafiye gibi çalışır, bilgi toplar, bazen ortalığı karıştırarak halkı galeyana getirir, kısacası fetih için zemin hazırlardı. Savaş esnasında ordudan en az iki üç gün önce zapt edilecek kaleye saldırır, yıpratma harekatı yaparlardı.

Cüneyt Arkın’ın rol aldığı Malkoçoğlu filmi, Malkoçoğlu soyundan gelen akıncılara ithafendir.

Günümüz versiyonu elbette daha gelişmiş bir teknolojiyle çekiliyor. Akıncı dizisine, Türkiye’nin ilk süper kahramanı denilse de bence ilk süper kahraman senaryosu değil. Yukarıda bahsettiğim gibi, bu vizyon ne Kara Muratlar, Malkoçoğlular, Battal Gaziler, Tarkanlar gördü.

Dizi günümüz izleyicisine keyifli saatler yaşatmaya devam eder umarım.

Dizide eleştireceğim pek bir şey yok şu sürekli önümüze pişirilip pişirilip getirilen, tüm kötülüklerde Amerika’nın parmağı vardır sorunsalı dışında. Saçma olduğunu düşündüğümden değil de hemen her bu tür askeri film-dizi senaryosunda işlenmesine, biraz orijinallik gerek diyorum.

Ve maske, daha iyi olabilirdi.

Herkese iyi seyirler.