Arka Plandaki Kahraman: Bas Gitar

Bir grupta ön planda olduğunda tadından yenmeyen, küçük parmağı çalıştırmadan çalınamayacak, inşaat demirini andıran telleriyle bilinen ve çoğunlukla 4 telli olan müzik aleti. Çalınış tarzı olarak birçok çeşidi olmasına rağmen yürüyüşler ve slap tarzı daha çok benimsenir. Genellikle slap(vurarak çalma) hariç pek sevilmeyen enstrümanımız; Rock, Metal, Caz, Blues, Funk, Punk… gibi tarzların vazgeçilmez enstrümanı oysaki.

The Beginner's Guide to Buying a Bass Guitar | Superprof

Kökenine bakacak olursak kim bilebilirdi ki grupların vazgeçilmez müzik aletinin kontrabastan doğacağını. Kontrabasscıların kurtuluşunu kahramanımız büyük mucit Clarence Leo Fender başlattı ve 1951 yılında adı “presicion bass “olan ilk bas gitarı üretti. 60 yıl önce sorulsaydı ileride müzik grupların vazgeçilmez enstrümanı ne olur sizce diye; verdikleri cevaplar belki piyano belki bir keman belki bir theremin olurdu ama seçilmiş kişi kontrabas oldu. Tabiri caizse cuk diye oturdu diyebiliriz.

 

Frau mit Kontrabass - Marie Clementine (Suzanne) Val as art print or hand  painted oil.

Bas gitar halk arasında dalga geçilen gereksiz bir enstrüman kabul edilir (tırnak içinde). İlk olarak bir senfoni orkestrasında 100 çalgı çalınır ama biz dinlerken 100 çalgının ortalama 20-30 tanesini duyabiliriz, daha dikkatli dinlediğimiz zaman  bu sayı artış gösterir. Peki geri kalan çalgılar ne işe yarıyor? Armoniyi tamamlamakla beraber müziğin içini tatlandırıp dolduruyorlar. Bas gitarın da genel olarak bu görevlerde olduğu kabul edilir.

Teknolojinin gelişimiyle beraber gitar tonlarında inanılmaz değişimler olmuştur. Muse grubunun bas gitaristi Chris Wolstenholme bas gitarda ton değişikliğini major olarak yapan basçıların başını çeken isimlerdendir.  Mesela Royal Blood’un şarkılarını dinlediyseniz grupta elektro gitar olmadan telli çalgı olarak sadece bas gitar kullanıyorlar ancak tonlarını o kadar güzel yapmışlar ki müziğe, gitara aşina olmayan farketmiyor bile.

 

Gelecekte bas gitar ağırlıklı grupların daha öne çıkmasını bekliyorum. Son olarak bas gitar ağırlıklı birkaç şarkı önerisi vermek istiyorum;

Pink Floyd- Hey you

TOOL-Schism

Rage Against The Machine-Take The Power Back

Muse-Hysteria

Muse – Knights Of Cydonia

The Weeknd – Can’t Feel My Face

Red Hot Chili Peppers – Can’t Stop

Metallica-Orion

Royal Blood – Figure It Out

Tame Impala – The Less I Know The Better