Aselsanın Öl(dürül)en Mühendisleri

  • Hüseyin Başbilen: 31 yaşındayken, 4 Ağustos 2006’da özel aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Yürüttüğü önemli projelere ilişkin sunum yapmasına bir gün kala ölü bulundu. Projelerin yer aldığı flash bellek bulunamadı.
  • Ali Ünal: 30 yaşındaki mühendis 17 Ocak 2007’de kafasına isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol ve şifreleme sistemleri üzerinde çalışıyordu.
  • Evrim Yançeken: 26 ocak 2007’de oturduğu binanın 6’ıncı katından düşerek öldü. Başbilen ve Ünal gibi askeri projeler üzerinde çalışıyordu.
  • Burhanettin Volkan: 7 Ekim 2007’de Ankara Bando Okulları Komutanlığında nöbetçi subay odasında ölü bulundu. Vizör marka silahla intihar ettiği söylendi.
  • Zafer Oluk: 10 Mayıs 2008’de askerlik görevini yaptığı birlikte elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Yazılım mühendisi idi.
  • Hakan Öksüz: 25 Ocak 2012’de Eskişehir yolu üzerinde geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında öldü. Mikro elektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerinde çalışıyordu.
  • Erdem Uğur: 16 Ocak 2015’de Ankara’daki evinde ölü bulundu. Gazdan zehirlenerek intihar ettiği açıklandı. Hortum ağzında bulundu. Manyetik alan konusunda uzman olan Uğur, F-16 savaş uçakları, İHA, tank ve savaş silahları gibi milli projelerde görev yapıyordu.

Öl(dürül)en mühendislerimiz. Hepsi hayatlarının baharında gencecik insanlar. Bu ülkeyi seven ve bu ülkeyi daha ileriye taşımak isteyen gençler. Bu insanlar korunmayı hak etmiyor muydu? Bu insanların dışarıda çalışma imkanı yok muydu? İstedikleri zaman gidebilirlerdi. Burada kazandıklarının çok daha fazlasını kazanırlar, çok daha iyi hayat standartları içinde yaşarlardı. Evet en önemlisi yaşarlardı.

Kutsal dediğimiz, başımızda olduğu sürece bizi koruyacağımızı düşündüğümüz devlet neden bu ölümlerin hiç birine engel olamadı? Neden bu ölümleri araştırma teklifi meclisten geri döndü? Eğer bu ölümlere engel olamayacaksa neden ona bu kadar güveniyoruz? Neden övmeye devam ediyoruz? Bu konuyu daha fazla açmak istemiyorum. Sadece düşünmenizi istiyorum. Neden bu ülke için çabalamak zorundayız? Neden bu ülkeden gittiğimiz zaman hain ilan ediliyoruz? Bu ülke ne verdi de bize onun için bir şeyler yapmamız gerektiğini söylüyor? Üzgünüm ama tek damla terimi bu ülke için vermek bana hiç mantıklı gelmiyor.

Kaynakça:https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/aselsanda-bir-supheli-intihar-daha-2099569/