AZİZLER FİLM İNCELEMESİ

   Yine o büyük hatayı yaptım. Tanıtımı görür görmez beklentimi çok yükselttim. Çünkü Vavien’ den on yıl sonra Taylan Biraderler sinemaya dönmüştü. Çünkü “Bir Başkadır” gibi bir dizinin yaratıcısı Berkun Oya senaryosunu kaleme almıştı. Çünkü Engin Günaydın, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan gibi isimlerle kadrosu adeta yıldızlar geçidiydi.

Başrolünde Haluk Bilginer ve Engin Günaydın'ın olduğu yeni Netflix filmi Azizler yayınlandı 

Beklentimi karşılamadı.

Çünkü Azizler beklentileri göz önüne alarak oluşturulmamış. Herkesin beğenisi bekleyen ve seyirci dostu bir film değil. Yalnızlık, ölüm ve yaşam üzerine trajikomik bir hikaye. Aslında tam olarak bir hikaye denemez. Herhangi bir filmde gördüğümüz olay örgüsü ve kurgusuna sahip olmadığından  çoğumuzun  hoşuna gidecek bir film de değil.

Filmde sıradan hayatında zaman zaman hepimize olduğu gibi kendine zaman ve alan arayan yalnızlığı isteyen Aziz’in (Engin Günaydın), her şeyden ve herkesten uzak kalmak için yaptıklarını izliyoruz. Diğer yandansa Erbil’in (Haluk Bilginer) Sevmek Zamanı sendromuyla karısı Kamuran (Binnur Kaya) ile olan iletişimini ve yalnızlıkla debelleşmesi gösteriliyor. Aziz’ in hayalini kurduğu yalnızlık Erbil için katlanılmaz.

Taylan Biraderler imzalı Azizler filmi, Netflix'te yayınlanacak

Filmin 96 dakikalık süresi insanı yormuyor. Gereksiz uzatmaların olmayışı filmin en önemli artılarından biri. Bana göre en  büyük artısıysa oyuncu kadrosu ve kusursuz oyunculuk performansları. Güçlü kadrosuyla birlikte birçok yıldız ismi kısa kısa görebildiğimiz filmde  Göktuğ Yıldırım’ın performansı beni oldukça etkiledi. Canlandırdığı Denyo Caner karakteri izlerken insanı çileden çıkartıyor.

Azizler çocuk oyuncu Caner kimdir?

Yer yer güldüren yer yer duygulandıran filmde, aralara serpiştirilen bazı sahnelerde sosyal medyanın bu kadar yoğunluklu kullanıldığı günümüzde insanlar arası doğrudan iletişimin daha zor hale geldiği mesajı veriliyor. Filmdeki mesajlar yeniden düşünmememizi isteyerek verilse de konuların çok güncel mizahının görece eskide kalmış olması sıkıcı geliyor. Ayrıca filmi izledikten bir süre sonra bile ”Hiç çıkarmayacağım dedin. E kolye nerede?” repliği kulağınızda çınlıyor.

Film büyük mantıksızlıklarla dolu gibi görünüyor. Ancak filmde mantıksız  gelen her hareketin  gerçekte karşılığı olması da güzel bir ironi.

Herkese tavsiye edemeyeceğim, beklentimi karşılamasa da asla kötü olmayan en azından standarttan  farklı bir tarzın denenmiş olduğu bir film Azizler.