Basketbola Adanmış Bir Hayat: Yalçın Granit

Günümüzde basketbolun, Türkiye’nin en önemli ikinci spor dalı haline gelmesinde büyük rol oynayan, spor tarihimizin gururla anılacak isimlerinden biriydi Yalçın Granit.

Yakın geçmişte aramızdan ayrılan bu duayenin basketbola adanmışlıkla geçen hayatı, iki yaşındayken babasını kaybetmesinin ardından şekillenmeye başladı. Arnavutköy’de geçirdiği çocukluk yıllarından sonra sporculuk serüveninin ilk durağı olan Darüşşafaka Lisesinde hem basketbol oynadı hem de basketbolun yaygınlaşmasına öncülük etti.

Yine lisede okuduğu yıllarda Galatasaray genç takımında oynamaya başlayan Yalçın Granit, 1949 – 1950 sezonunda ise Galatasaray A Takımına geçiş yapmıştı. Darüşşafaka Lisesini bitirmesine yakın o zamanlardaki adı Ankara Mülkiyesi olan Ankara Üniversitesinden burs almış fakat kendisine İstanbul’da kalması şartıyla daha fazla burs verilmesini teklif eden Ali Sami Yen’in de etkisiyle Ankara’ya gitme kararından vazgeçti ve üniversite eğitimine İstanbul Üniversitesinde başladı.

Galatasaray formasını tam sekiz sezon (1949 – 1957) giyen efsane isim, bu süreçte döt Türkiye, beş de İstanbul şampiyonluğu yaşadı. 1955 – 56 sezonunda ise Fransa’da Racing forması giyerek yurt dışına transfer olan ilk Türk basketbolcu oldu. Yine aynı sezon içinde yeniden Türkiye’ye dönme kararı alarak Galatasaray’ın Türkiye Şampiyonası maçlarında yer aldı.

Galatasaray A takımında oynadığı yıllarda milli takım forması giyme şansı da bulan Yalçın Granit’in milli takımla birlikte çıktığı ilk maç Napoli’de düzenlenen Aldo Mairano Kupası sırasında, 4 Ekim 1949 günü oynana İtalya karşılaşması oldu. Milli takım formasını son kez giydiği gün ise 30 Haziran 1957’de Sofya’da oynanan Finlandiya maçıydı.

Antrenörlük kariyerine çok genç bir yaşta; Galatasaray’da oynadığı sırada takım kaptanı Ali Uras’ın doktora yapmak için Amerika’ya gitmesi üzerine hem koç hem de oyuncu olarak başladı. İki işi bir arada yürütmekte zorlanınca oyunculuğu genç yaşta bırakıp sadece koçluk yapmayı seçti. Antrenörlük yaptığı zaman boyunca Darüşşafaka, İTÜ, Galatasaray, Türkiye Genç Milli Takımı ve Eczacıbaşı ile çalıştı. 1963 -64 sezonunda çalışıtırdığı Galatasaray’a Türkiye şampiyonluğu kazandırdı. Basketbolda üstlendiği son görevler ise doksanlı yıllardaki Milli Takım Koordinatörlüğü ve Galatasaray’da şube yöneticiliği oldu.

Basketbola katkılarını her alanda sürdüren Yalçın Granit, altmışlı yıllardan vefat etmesine birkaç ay kalan süreç boyunca kariyerine gazete, dergi ve internet sitelerinde yazdığı basketbol konulu yazılarıyla devam etti.

1 Kasım 2020 günü aramızdan ayrılan bu spor efsanesinin, bugün Türk basketbolunun geldiği noktadaki emekleri göz ardı edilemez. Günümüzde Türkiye’de basketbol, en az futbol kadar izleniyor, takip ediliyor ve yorumlanıyorsa bu durumun belki de en etkili sebebi basketbol tarihinden Yalçın Granit gibi bir ismin geçmesidir.

 

Kaynak