Belçika’da Kurulan Sembolik Mahmeke, Türkiye’yi Yargılıyor!

Bugün İnternet’te gezinirken karşıma daha evvel hiç duymadığım bir ifade çıktı: Turkey Tribunal

Adrese girdiğimde şöyle bir tanıtım yazısıyla karşılaştım:

Neden Turkiye Tribunali?

Son yıllarda Türkiye’de insan hakları ihlalleri gittikçe artmaktadır. Çeşitli uluslararası organlar ve mahkemeler bunu bazen çok keskin terimlerle bile onaylamıştır. Bu yüzden bir “Türkiye Tribunal Mahkemesi” kurma girişiminde bulunduk. Mahkeme yasal olarak bağlayıcı bir organ değildir. Ancak mahkemenin hükmü yüksek ahlaki otoriteye sahip olacaktır. Hakimlerin tüm belgeleri, referansları ve hükmü, modern dijital iletişim araçlarıyla tam şeffaf olarak yayınlanacaktır. Bu yolla, uluslararası toplumu bu konuda bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak istiyoruz.

Çünkü sessiz kalmak temel insan haklarının en büyük düşmanıdır.

Önce ne olduğunu anlamakta güçlük çektim. Hemen her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de adaletin tam anlamıyla işlemediği kesin bir gerçek. Öldürülen kadınlar, serbest bırakılan katiller; kavgayı önlemek isterken ölüme sebep olan adamlar, iyi niyetinin sonucu hapse girmiş gençler…

İnternette biraz araştırma yaptıktan sonra www.tr724.com diye bir siteye ulaştım ancak Türkiye’de yayını yasak olduğu için giriş engeline takıldım. Vpn kullanarak girdiğimde işin aslını da görmüş oldum.

15 Temmuz hain darbe girişiminde kendi vatandaşının üzerine bomba yağdıran sözde cemaatin yayın organı olduğu alenen belli oluyordu. Sitede Kanun Hükmünde Kararnamelerle görevinden uzaklaştırılan, çocuklarından ayrı hapis hayatı sürmek zorunda kalan, anavatanından hicret(!) etmek zorunda kalan insanlarla ilgili haberler yapılıyordu.

Adalet herkes için adalettir. Elbette suçsuz olan insanların ceza çekmesini kimse istemez. Ben de merakımdan ötürü iletişim sayfasına girip onlara birkaç soru yönelttim ancak sorularım ulaşmadı. Olur da okurlarsa diye buradan sormak isterim:

Kurduğunuz bu şeffaf(!) mahkeme acaba 15 Temmuz’da tepesine bomba düşerek hayatını kaybeden insanların hakkını da arayacak mı?

Bunların müsebbibi olan Hocaefendiniz’i de yargılayacak mı?

Türkiye’de adaletin doğru ve hızlı işlemediğini biz de biliyoruz. Adalet mekanizmasının siyasallaştığını biz de görüyoruz. Fakat bir kez daha soruyorum: Yüzbinlerce insanı etkileyen bu hain girişimin başı olan, Amerika’da harika bir hayat yaşayan o mel’un herifi de tarafsız şekilde yargılayacak mısınız?

Pek sanmam!