Burçlara İnanmak(!)

Öncelikle bu yazının realistler için yazdığımı söylemeliyim. Eğer aklınızı bilimin haricinde başka şeylere de açan biriyseniz başka bir yazıya geçebilirsiniz.

Yeni yılın gelmesiyle beraber her yer yine burç yorumlarıyla doldu. İnsanlar deli gibi okudular. Kendini en realist olarak gören kişiler bile hiç olmazsa benim için ne diyor acaba diye merakını yenemeyip baktı burcu için yapılan yoruma. Ne kadar acı..

Binlerce yıl boyunca burçlar vardı. İnsanlar yıldızlara bakar ve geleceğinizi okuduğunu söyleyip paranızı veya o yaz yiyeceğiniz ekinin bir kısmını alırdı. Şimdi ise sanal ortamda beğeninizi istiyorlar. Ve siz onlara bunu vermekten çekinmiyorsunuz. Kendinizi realist addediyorsunuz ama hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir saçmalığın arkasından gitmekten geri durmuyorsunuz.

Burcunuzun kişiliğiniz hakkında söylediklerini hiç düşündünüz mü? Ne kadar zeki, düzenli, şanslı veya iyi kalpli olduğunuzu söylüyordur. Tek bir kötü yorum yazmaya cesaret edemezler kişiliğiniz hakkında. Çünkü iyi bir şeyler duymaya ihtiyacınız vardır ve bu insanlar size her zaman iyi şeyler söylerler. Hiçbir burç yorumcusu bir burca mensup insanlara salak demeye cesaret edemez. Ortalama yedi yüz milyon insana aynı anda hakaret etmek kolay iş değil. Hem o zaman insanlar okumayı bırakır. Ama ortalama yedi yüz milyon insana aynı anda ne kadar pratik zekalı olduğunu söylerler. Çünkü kimse bunu inkar etmez.

Peki burcunuzun geleceğiniz hakkında söyledikleri… Orası için söylenecek çok söz var ama kısa tutmaya çalışacağım. Gezegenlerin hareketlerine bakarak senin terfi alacağın, aşk hayatının ne durumda olacağını hatta sağlığınızın ne durumda olacağını söyleyebiliyorlar. Bu insanların gerçekten böyle yetenekleri olduğunu düşünün bir saniye, sizce oturup aynı işi yaparlar mı? Benim böyle bir yeteneğim olsa en azından peygamberliğimi ilan ederdim. İnternette yazı yazmak yerine ünlülerin tüm servetini sömürürdüm. Düşünsene geleceği tahmin edebiliyorsun. Hem de öyle bir kaç kişinin falan değil aynı anda yedi yüz milyona yakın insanın… Ve bunu 12 burç için ayrı ayrı yapıyorsun.

Hepimiz büyücülere gidip paralarını kaybeden insanlarla dalga geçtik. Peki sizin bu insanlardan farkınız ne? Tamam belki para vermiyorsunuz ki verenler de var! Ama aranızda başka bir fark yok. Bilim arkanızda değil asla da olmayacak. Bir gezegenin hareketinin sizin hayatınızda hiç bir etkisi yok. Beni sinirlendiren şey sizin de bunu biliyor olmanız. Peki neden hala inatla okumaya devam ediyorsunuz?

Lütfen bana eğlence için demeyin. Hayatınız bu kadar mı sıkıcı? Gerçeği söyleyin. Kendinizden emin olmadığınızı söyleyin. Gerçek aşkı aradığınızı, iş hayatınızda yükselmek istediğinizi, daha sağlıklı olmayı ve daha çok para istediğinizi ama bunları elde etme konusunda kendinize güvenmediğinizi söyleyin. En azından kabul edin. Çünkü emin değilsiniz. Çünkü korkuyorsunuz. Gelecek sizi korkutuyor ve bu çok normal. Gelecek, kendinize güvenmezseniz korkunçtur. Kendinizi sevmezseniz yorucudur. Bu yüzden size rahatlatacak sözlere ihtiyacınız var. Birinin her şey yoluna girecek korkma demesine ihtiyacınız var. Çünkü insansınız.

Peki, neden kendiniz yapmıyorsunuz bunu? Geçin aynanın karşısına ve söyleyin. Kendinizin ne kadar değerli olduğunuzu söyleyin. Hayatınızı yolunu koyacağınızı söyleyin. Evrendeki en önemli insan olduğunuzu söyleyin. Aşkı bulacağınızı söyleyin. Ne duymak istiyorsanız söyleyin kendinize. Bunlara inanıp inanmamanız önemli değil. Kendinizi Plasebo’layın. Emin olun bir süre sonra söyledikleriniz çok daha gerçekçi gelecek kulağınıza.

Burçlara inanmak yerine kendinize inanın.