ÇIĞLIK TABLOSU

9 Lesser-Known Paintings By Edvard Munch (Other Than The Scream)

Sanat tarihinin en ünlü ikinci eseri olan ‘Çığlık’ (orijinal adı Skrik ve sanat tarihindeki orijinal adı Boğuntu’dur.) adlı tablo, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından yapılmıştır. Bu tablo, 119,9 milyon dolar karşılığında satılarak “şu ana kadar açık artırmada satılan dünyanın en pahalı sanat eseri” ünvanını aldı ve 1895’te yapılan versiyonu da 2012’de ABD’de 120 milyon dolara satılarak kısa süreliğine en pahalı sanat eseri unvanını aldı. Günlüğüne yazdığı notta Munch, Çığlık konusundaki esin kaynağını şöyle anlatır: “İki arkadaşımla yolda yürüyordum; güneş battı, bir melankoli dalgasına kapıldım. Birden gökyüzü kıpkızıl bir renk aldı. Durup parmaklıklara yaslandım. Alev alev gökyüzü, mavi fiyordun ve şehrin üstünde kan ve kılıç gibi sarkıyordu. Arkadaşlarım yola devam etti; ben ise büyük bir endişeyle öylece duruyor ve doğada sonsuz bir çığlığı hissediyordum sanki.” Ressam kendini yorgun hissetmiş ve trabzanlara yaslanmıştır. İki arkadaşı ise yürümeye devam etmiştir. Ressam bu sırada doğanın çığlığını hissettiğini günlüğünde dile getirir. Ressam bu resmi yaparken hastadır ve bu yorgunluğunun oradan geldiği düşünülür.

Amerikalı sanat tarihçisi Robert Rosenblum’a göre bu resimdeki insan figürünün yüzü Paris’teki Musée de l’Homme’da bulunan Peru’dan gelmiş olan mumyanın yüzünden etkilenerek yapılmıştır.

Bu tablo Dışavurumculuk (Ekspresyonizm) akımın temel özelliklerini sergiler. Tablodaki adam için mumyalanmış Peruvian Mummy’den ilham aldığı söyleniyor.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Panenka Sport on Twitter: "Edvard Munch tabloyu yaptığı sıralarda, başarısızlık, hastalıklar ve karşılıksız bir aşk ile savaşıyordu. Özellikle, adamın köprü önünde olması intihar ile ilişkiliydi. Tablodaki adam için mumyalanmış Peruvian Mummy'den ilham

yararlandığım kaynak: DERGİ – Munch’un çığlığı ne anlama geliyor? – BBC News Türkçe