Covid Aşısından Sonra MS Başarısı

Covid-19 aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci ikinci bir başarıya imza atarak MS tedavisi için de umut oldu.

MS (Multipl Skleroz) hastalığının şu ana kadar tedavisi bulunmuş değildi. Bağışıklık sistemi vücudu dışarıya karşı korurken kendi hücrelerini tanır ancak MS hastalığında işler farklı ilerliyor. Bilinmeyen bir nedenden ötürü, sistem bozulduğunda bağışıklık sistemi, kendi hücrelerine, özellikle de sinir iletimini sağlayan beyin ve omurilik hücrelerine saldırı düzenliyor. Bu da sinir sisteminin iflasına, kasların işini düzgün yapamamasına neden oluyor.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci MS tedavisi için aşı çalışmalarının sonuna geldi. Aşının ilk örnekleri fareler üzerinde etkili oldu.

Tüm fare modellerinde başarıyla sonuçlanan deneyde, aşı sadece zararlı hücreleri hedeflerken sağlıklı hücrelere zarar vermiyor. Üstelik aşının vücutta meydana gelen hasarı da olumlu biçimde etkilediği ve zarar gören hücre ve sinirlerin de normale dönmeye başladığı bildiriliyor.

Dünyada milyonlarca insanı etkileyen MS hastalığı, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin çalışmalarıyla yeni bir yola girmek üzere.