Doğru mu Yanlış mı?

2021 Bütçesi, Meclis’ten kavga dövüş geçti. Vatandaşın eline ne geçti ya da ne geçecek, hiç bilmiyorum. Zira kavgalar yüzünden, bizim lehimize bir sonuç çıktı mı, bunu bile takip edemedim.

Bugün, Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre yazlak-kışlak saraylar için ayrılan bütçe, sarayların maliyetleri milyonlarca lira tutuyor. Süzer yazısına şöyle başlamış:

“2021 Yatırım Programı’na göre bu yıl Cumhurbaşkanlığı’nın yazlık-kışlık iki yeni sarayına, Ankara’daki sarayın bakımına ve yeni taşıtlara toplam 448 milyon 688 lira harcanacak. İlave iş çıkmazsa Marmaris’teki yazlık saray 640.5 milyon, Bitlis Ahlat’taki kışlık saray 99 milyon liraya mal olacak.”

Çocukluğumda bir hısmımız Devlet Su İşlerinde çalıştığı için her yıl tesislere tatile giderdi. Hem Ege’de hem Akdeniz’de sahil boyunca, göllerin kenarlarında, en güzel yerlerde devlete ait tesislerin hemen her yeri zapt ettiğini siz de bilirsiniz. Bu ayrıcalıklı durum Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup personel ve aileleri için de geçerli. Türkiye’de yaşayan 80 küsur milyon vatandaşın tamamına ait olan bu yerler, ayrıcalıklı grupların ruhlarının okşandığı, bedenlerinin dinlendiği nezih mekânlar olarak hâlâ varlığını sürdürüyor.

Bunlara “Devlet Konukevi” adı verilse de ayrıcalıklı değilseniz devlet sizi “konuk” olarak görmüyor. Bugüne kadar 620 milyon 500 bin lira harcanan Marmaris Okluk Devlet Konukevi, 20 milyon lira daha ödeme yapılarak hizmete açılacakmış. İş bittiğinde devletim beni burada konuk olarak ağırlayacak mı yoksa yine sadece ayrıcalıklı zümre mi konuk statüsünde buradan faydalanacak?

Kışlık Saray olarak adlandırılan Bitlis Ahlat’taki köşke bu yıl 89 milyon ödenek ayrılmış. Kışlık Saray 5 bin 631 m² sosyal tesis ve 52 bin 949 m² peyzaj alanından oluşacakmış.

Bütün bunlar doğru mu yanlış mı?

Olur da bir gün yolum düşerse Ahlat’taki köşkte devletim beni misafir edecek mi? Hiç sevmiyorum bu muhabbeti ama malum bunlar bizim vergilerimiz! Bizim vergilerimizle yapılan bu saraylardan sadece ayrıcalıklı zümre mi faydalanacak yoksa sıradan vatandaş da keyif çatabilecek mi?

Sanmam ama umarım bir yerlerden cevap gelir.

Ha bir de unutmadan, konukevlerinde parasını veren, rezervasyonunu yaptıran herkes kalabilir, saçmalığını da açmayın sakın. Paramı verip rezervasyon yaptırdım mı beş yıldızlı otellerde de konaklayabiliyorum. Tek fark bunlar benim vergilerimle yapılmıyor.

.

.