Dünyada Bilinmeyen Ne Kaldı? Bilginin Büyüsü

Bugün evrende var olan toplam bilginin ne kadarını biliyoruz? Ne kadar bilinmeyen şey kaldı?

Bu mesajın altındaki gibi bir daire düşünelim

İçteki yeşil alan, bugüne gelene kadar insanlığın toplam bilgisini temsil ediyor olsun. O yeşil alanın dışındaki kırmızı çemberi ise insanların bilmediğini bildiği şeyler olarak düşünelim. Bunun dışında kalacak her şey ise bilmediğimizi bilmediğimiz şeylerdir.

Diyelim ki Newton veya Einstein gibi bir dahisiniz ve yaptığınız çalışmalar, fikirler ve deneylerle insanlığın bilgisini fazlasıyla genişletmiş olun. Üstteki kırmızı olan çemberi edindiğiniz bilgilerle yeşile döndürmüş oldunuz. Ama sonra ne oluyor? Artık birdenbire insanların bilmediği başka şeyler olduğunu anlıyorsunuz. Edindiğiniz bilgiler yeni sorular doğuruyor ve sonuç yine aynı. Etrafta edindiğiniz toplam bilgiyi saran bir kırmızı çember daha geldi.

Eklediğiniz bilginin genişlediği sınır, bilmediğimiz yeni şeyleri ortaya çıkardı.

Şimdi birkaç yüz yıl ileri saralım. Her nesil bilim insanı, insanın toplam bilgisine kendi parçalarını eklemeye devam eder ve sonuç günümüzde aşağıdaki halini alır…

Aynı şey yine de oluyor: cevapladığımız her soru için en az iki yeni soru daha çıkıyor. Artık çok daha fazlasını biliyoruz, ancak daha fazlasını bilmediğimizi de biliyoruz.

Doktora yapmayı hedeflediğinizi varsayalım. Yıllarca özenle araştırıyorsunuz ve sonunda daha önce kimsenin bilmediği bir şey hakkında bir makale yayımlıyorsunuz.

Sağ üstteki küçük çukuru görüyor musunuz? İşte bu sizin doktora teziniz. Ayrıca küçük çukurunuzun dışında, bilmediğimiz şeylerin kırmızı alanlarının da büyüdüğünü unutmayın. Sorunuzu cevapladınız, aynı zamanda en az iki tane yeni soru daha doğurdunuz.

Muhtemelen sonsuza dek bilginin kaderi budur. Bilgimizi ne kadar genişletirsek genişletelim bilmediğimiz sonsuz sayıda şey vardır. Dolayısıyla bilmediğimizi bildiğimiz şeyler de her zaman olmaya devam edecektir.

Bilginin bir sonu veya sınırı yok. Bugün bilim insanları yeşil alanı ellerinden geldiği kadar büyütmeye çalışıyorlar ama aynı oranda kırmızı alan da büyümeye devam ediyor.

Newton’un döneminde yaşasaydık yeşil alan küçük olduğu için Newton’un bilgilerini anlamak için epey zorlanacaktık, ama bugün onun söylediği çoğu şey ortaokulda ders olarak anlatılıyor. Bundan yüzyıllar sonra da şu an bize ilginç gelen ve anlamakta zorlandığımız Kuantum dünyası muhtemelen yeni gelecek nesiller için basit problemler olacak…