Dünyanın En Ünlü Tablo ve Resimleri

Gizemli sanat dünyası deneyimsiz bir kişiye kafa karıştırıcı gelebilir ancak herkesin bilmesi gereken bazı temel başyapıtlar vardır. Her vuruşta yetenek, ilham ve özenli çalışma, yüzyıllar sonra hayranlık uyandıracak eserler doğurur. Tüm kreasyonları tek bir seçkide toplamak imkânsız ancak dünyadaki müzelerin önünde dev kuyruklar toplayan bazı ünlü resimleri seçmeye çalıştım. Aşağıdaki bazı resimlerin size ilham kaynağı olacağına eminim.

Rus sanatçıların en ünlü resimleri

1.”Çam ormanında sabah”, Ivan Shishkin ve Konstantin Savitsky

Yapım yılı: 1889

Müze: Tretyakov Galerisi, Moskova

"Çam ormanında sabah"

Shishkin mükemmel bir manzara ressamıydı, ancak hayvanları çizme konusunda o kadar da iyi değildi, bu yüzden ayı yavrularının figürleri mükemmel bir hayvan ressamı olan “Savitsky” tarafından çizildi. İşin sonunda Tretyakov, Shishkin’in çok daha kapsamlı bir çalışma yaptığını düşünerek Savitsky’nin imzasını silmeyi reddetti ve tarihe ikilinin ortak çalışması olarak geçti.

2.”Korkunç İvan Oğlunu Öldürüyor”, Ilya Repin

Yapım yılları: 1883-1885

Müze: Tretyakov Galerisi, Moskova

"Korkunç İvan ve oğlu İvan"

Repin, bu şaheseri yaratmak için, Rimsky-Korsakov’un “Antar” senfonisinden, yani “İntikamın Tatlılığı” adlı ikinci bölümünden ilham aldı. Müziğin seslerinden etkilenen sanatçı, hükümdarın gözünde kanlı bir cinayet sahnesi ve ardından pişmanlık tasvir etti.

3.”Oturan Şeytan”, Mikhail Vrubel

Yapım yılı: 1890

Müze: Tretyakov Galerisi, Moskova

"Oturan iblis"

Resim, Vrubel tarafından M.Yu’nun yıldönümü baskısı için çizilen otuz illüstrasyondan biriydi. “Oturan şeytan”, insan ruhunun doğasında bulunan şüpheleri, ince, anlaşılması zor “ruh hali” ni kişileştirmeye çalıştı. Uzmanlara göre, sanatçı bir süre şeytan imajına kafayı takmıştı: Bu resmi “Uçan Şeytan” ve “Yenilen Şeytan” izledi.

4.”Dokuzuncu Dalga”, Ivan Aivazovsky

Yapım yılı: 1850

Müze: Rus Müzesi, St. Petersburg

"Dokuzuncu Dalga"

Hiç tereddüt etmeden dünyanın en ünlü sanatçılarından biri olarak kabul edilebilecek efsanevi Rus “Ivan Aivazovsky” Fırtınadan sonra mucizevi bir şekilde hayatta kalan denizcilerin, tüm fırtınaların efsanevi zirvesi olan “dokuzuncu dalga” ile karşılaşma beklentisiyle direğe nasıl sarıldıklarını gözler önüne seriyor. Bununla beraber tuvalde hâkim olan sıcak gölgeler, kurbanların kurtuluşu için umut veriyor.

5.”Pompeii’nin Son Günü”, Karl Bryullov

Yapım yılları: 1830-1833

Müze: Rus Müzesi, St. Petersburg

Karl Briullov, Pompei'nin Son Günü

1833’te tamamlanan Bryullov’un resmi, gerçek bir sansasyon yarattığı İtalya’nın en büyük şehirlerinde sergilendi ressam önemli eserler ortaya koyan Michelangelo, Titian, Raphael ile karşılaştırıldı… Tuval gerçekten harika: boyutları 4,6×6,5 metre, bu da onu Rus sanatçıların kreasyonları arasında en büyük resimlerden biri yapıyor.

Leonardo da Vinci’nin en ünlü resimleri

1.”Mona Lisa”

Yapım yılları: 1503–1505

Müze: Louvre, Paris

"La Gioconda"

İtalya’nın Floransa şehrindeki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir. Tabloda oturmuş bir kadın resmedilmiştir, kadının yüzünün kime ait olduğu hala gizemini korumaktadır. Yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler, tablo hakkındaki çalışmaları devam ettirmektedir.

2″Son Akşam Yemeği”

Yapım yılları: 1495-1498

Müze: Santa Maria delle Grazie, Milano

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/...

15.yüzyılda Milano’da Leonardo da Vinci tarafından Duke Lodovico Sforza’nın isteği üzerine yapılmış fresktir. Hristiyan inanışına göre, İsa Mesih’in Romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce (Pesah Günü öncesi) havarileriyle yediği son akşam yemeğini ifade eder. Bu yemek sırasında yaptığı konuşmanın uzunca anlatıldığı Yuhanna Kitabı’nda İsa Mesih onlara, kendisi aralarından ayrıldıktan sonra gelecek olan Paraklit’le teselli bulmalarını söyler. Son Akşam Yemeği, Rönesans ressamlarınca çokça işlenen bir konu olmuştur. Bu eserlerin içinde en bilineni Leonardo da Vinci’nin yaptığı resimdir.

Salvador Dali’nin en ünlü resimleri

1.”Hafızanın Kalıcılığı”

Yapım yılı: 1931

Müze: Museum of Modern Art, New York

"Hafızanın Kalıcılığı"

Resim, kendi içindeki tüm önemli aşamaları emmiş gibi. Resim adeta sanatçının hayatını ve aynı zamanda kaçınılmaz geleceğini tasvir etti. Tuvalin sol alt köşesinde, hepsi karıncalarla süslenmiş, turuncu renkli kapalı saatler görülebiliyor. Dali, sık sık onu ölümle ilişkilendirilen bu böcekleri tasvir etmeye başvurdu. Saatin şekli ve rengi, sanatçının çocukluğundaki trajik anılarına dayanıyordu. İnceledikçe anlamlar çıkartan bu resim görebileceğiniz en sürrealist eserlerden biri.

2.”Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya”

Yapım yılı: 1944

Müze: Thyssen-Bornemisza, Madrid

Resimdeki kompozisyon kadar katmerli adı olan tablo, Madrid’deki Thyssen-Bornemisza Müzesi koleksiyonunda yer alıyor. Dali, bu eseri için, Freud’un ‘Rüya Tabirleri’nin görülen hali olarak açıklamış. Tabloda görülen fil ise İtalyan heykeltıraş Bernini’nin eserinden esinlenmiş.

Rönesans’ın en ünlü resimleri

1.”Sistine Madonna”, Raphael Santi

Yapım yılları: 1512-1513

Müze: Old Masters Gallery, Dresden

"Sistine Madonna"

İlk bakışta bulutlardan oluşan arka plana yakından bakarsanız, Raphael’in aslında orada meleklerin başlarını tasvir ettiğini fark edeceksiniz. Resmin alt kısmında yer alan iki melek, kitle sanatındaki yaygın replikasyonu nedeniyle neredeyse başyapıtın kendisinden daha fazla biliniyor

2.”Venüs’ün Doğuşu”, Sandro Botticelli

Yapım yılı: 1486

Müze: Uffizi Galerisi, Floransa

"Venüs'ün Doğuşu"

Resim, Afrodit’in denizköpüğünden doğduğuna dair eski Yunan mitine dayanıyor. Rönesans’ın birçok şaheserinin aksine tuval, Botticelli’nin işi ihtiyatlı bir şekilde kapladığı koruyucu yumurta sarısı tabakası sayesinde bugüne kadar mükemmel durumda kaldı.

3.”Âdem’in Yaratılışı” Michelangelo Buonarotti

Yapım yılı: 1511

Müze: Sistine Şapeli, Vatikan

Sistine Şapeli tavanı

Sistine Şapeli’nin tavanındaki dokuz freskten biri, Tekvin’deki bölümü gösteriyor: “Ve Tanrı insanı Kendi suretinde yarattı.” Tanrı’yı ​​gri saçlı bilge bir yaşlı adam olarak ilk kez resmeden Michelangelo’ydu, ardından bu görüntü arketip oldu. Ayrıca Tanrı’yı insan beyninin içinde resmederek aslında Tanrıları İnsanların yarattığına dair düşüncesini de dile getirmiş oldu.

Sadece bu resimler bile insanları hayran bırakırken yüzyıllardır yapılan binlerce resim ve altında yatan anlamlar insanları başka dünyalara götürüyor. Sanatla kalın.