Dünyanın En Zenginleri

Şüphesiz herkesin hayali zengin olmak. “Zenginlik” kavramını sadece bankalara, paraya, nesnelere, evlere, yatlara, katlara… indirgeyen dünya düzeni gerçek rotasından çıkmış durumda.

Ultra zenginler lüks tüketime bir yılda 1.1 trilyon para harcarken açlıktan ölen insanların sayısı, yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı çığ gibi büyüyor. Öyle ki lükse harcanan para 1.1 trilyon dolarken 175 milyar dolar dünyadaki açlığı bitirmeye yetip de artıyor.

Bu para özel jet ve yatlar için harcanan paraya denk. Bir yıl özel jetlere ve yatlara para harcanmazsa dünyadaki açlık bitirilebiliyor.

İşte zenginin parası züğürdün çenesini yorar listesinin tepesindekiler:

  1. Jeff Bezoz: Serveti 204,6 milyar dolar.

Bir önceki yıl 131 milyar dolar olan servetini, Pandemi’nin de etkisiyle neredeyse ikiye katlayarak 204,6 milyar dolara çıkaran Jeff Bezos AMAZON’un kurucusu ve CIO’su. Jeff Bezos istese, dünyadaki açlığı tek başına bitirip geriye kalan 29,6 milyar dolarla keyif içinde yaşayabilir durumda.

Jeff Bezos’un yüzündeki gülümsemenin altında kaç kişinin gözyaşı ve çaresizliği saklı, bunu tahmin etmek çok da zor değil. Dünyada kurulan düzenin gereğini yerine getirerek doğru yatırımın meyvelerini yemeye devam edeceğe benziyor.

2. Elon Musk: Serveti 120 milyar dolar

Elon Musk, geçen yıl dünyanın en zengin 10 insanı arasında bile yoktu. TESLA’yla birlikte inanılmaz bir sıçramayla listenin ikinci sırasına yükseliverdi. Fakirlere değil de zenginlere üretim yapmanın akıllıca bir karar olduğu jest ve mimiklerinden bile belli. Elon Musk, uzun yıllar zirvenin tepesinde eğleşeceğe benziyor. Ne diyelim, Allah ağız tadıyla yedirsin.

3. Bill Gates: Serveti 98 milyar dolar

Bill Gates, uzun yıllar zirvedeki adamdı. MICROSOFT’la hemen hepimizin evine kadar girmeyi başaracak bir zekâya ve atılıma sahip. Hayır işlerine daha çok zaman ayırmak için geçtiğimiz mart ayında şirketin yöneticiliği bırakıp sadece danışmanlığını yapmaya başladı.

Bu bilgiye gerek var mı bilmem ama evinin büyüklüğü 6100 metrekare. Gates’in evinde bir su altı müzik sistemi, 18 metrelik bir havuz, 230 metrekarelik spor salonu, 90 metrekarelik yemek salonu varmış. Rahmetli nenemin ifadesiyle, “Allah sineriyle oturtsun!” diyelim. Başka ne denir ki!

4. Bernard Arnault: Serveti 76 milyar dolar

Fransız iş adamı Bernard Arnoult Forbes dergisine göre 117 milyar dolarlık bir servetin sahibi ama resmi kaynaklar şimdilik 76 milyar dolarlık bir servetten bahsediyor. Aradaki 41 milyar dolarlık servetin lafı mı olur canım! 41 milyar dolar dediğiniz nedir ki?

François Hollande’nin Fransa’da seçilmesinden ve vergi oranlarında değişikliğe gidileceğini dile getirmesinden sonra bu durum canını sıkınca Belçika vatandaşlığı için başvuruda bulundu. Bu zenginlerin vergiden kaçırma sanatları hakkında kesinlikle birileri kitap yazmalı.

5. Warren Buffet: Serveti 67,5 milyar dolar

20. yy’ın en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul edilen bu tonton amcamızın yemekle bitmeyecek bir serveti var. Yaptığı hayırseverliklerle nam salmış biri.

2006 Haziran ayında, yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek ABD’de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı gerçekleştirdi. 30 milyar doları Afrika’ya bağış için gönderse zannederim hepimiz bu tonton dedeyi daha çok severdik ama o Gates Vakfına bağışlamayı uygun görmüş. Umarız güzel yerlere kullanılmıştır bu para.

6. Larry Ellison: Serveti 59 milyar dolar

Veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’su dolar milyarderi iş adamıdır kendileri. Yazılım dünyasında Bill Gates’in en büyük rakibi olarak kabul edilen Ellison’un en büyük merakı jetler ve yatlarmış. Hmm! Parayı kazandığı gibi yemeyi de biliyor adamımız.

76 yaşındaki Ellison özellikle yaşlılıkla ilgili projelere destek veriyor. 76 yaşında olmasına rağmen bu denli genç gözükmesi sanırım destek verdiği projelerle ilgili. Son yıllarda jet ve yatlara ilgisi azalmış, dünyanın çeşitli yerlerinden önemli doktorlarla arkadaşlıklar kurmuş. Sanırım yaşlılığı durdurmanın yollarını arıyor. Ne diyelim, Allah hayırlı ömürler versin.

7. Amancio Ortega: Serveti 55.1 milyar dolar

İspanyol moda ve tekstil yöneticisi olan Ortega İnditex’in kurucusu. Ortega’nın ilginç bir yaşam tarzı var. Kıravat takmayı reddeden, gömlek ve kot pantolondan hoşlanan, medyada gözükmeyi pek istemeyen, röportaj vermekten kaçınan bir adam. Bu nedenle de özel hayatı hakkında hemen hiçbir şey bilinmiyor.

Forbes’e göre 2013’te dünyanın en zengin 3. kişisiydi. Şimdi yedinci sırada bildiği ve istediği gibi bir hayat yaşamaya devam ediyor.

8. Mark Zuckenberg: Serveti 54,7 milyar dolar

Dünyanın en zengin genci olarak adını duyuran Zuckenberg, senelerdir ilk ondaki yerini muhafaza edenlerden. FACEBOOK’un kurucusu olan Zuckenberg şu an 36 yaşında. 2010 yılında Times dergisi tarafından yılın adamı seçilen Zuckenberg, Facebook’u kurarak Türk gencinin başına akrabaları bela etmekle tanınıyor. :)Öyle ki artık gençlerin büyük çoğunluğu Facebook profillerini kapatıyor. Ben de onu “Çok güzelsin çukulatam!” diyerek karı kıza salça olan bıyıklı, göbekli, azgın dayılarımızla hatırlamaya devam edeceğim. Çünkü bir nesil Facebook’u artık böyle hatırlıyor.

9. Jim Walton: Serveti 54,6 milyar dolar

Walmart alışveriş zincirlerinin kurucusu founder Sam Walton’un oğlu Arvest Bank adındaki bankanın yöneticisidir.

2010 yılı itibarıyla 20,1 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle Forbes’un hazırladığı dünyanın en zengin insanları listesinde 11. sırada yer almış, 2020 itibarıyla ilk 10’da kendine yer bulmuştur. Lynne McNabb Walton ile evli olup dört çocuğu vardır. Ailesiyle beraber Arkansas’a bağlı Bentonville’de yaşamaktadır.

10. Alice Walton: Serveti 54,4 milyar dolar

Yukarıda 9 numarada gördüğümüz abimizin kardeşi. Hakkında Wikipedi pek de bilgi vermemiş. Walmart grubun hissedarlarından biri.

.