FARKINDALIK

KF…
Kistik fibrozis, doğumdan itibaren başlayan genetik bir hastalıktır. Hastalık bulaşıcı değildir, solunum sistemi ve sindirim sistemi olmak üzere birçok sistemi birden etkileyebilir. Bu genetik değişiklik nedeni ile KF’li hastalarda vücuttaki bütün salgılar susuz, koyulaşmış ve yoğun kıvamda olup akışkan özelliği kaybolmuştur. Bu nedenle; akciğer, karaciğer, pankreas, bağırsaklar gibi organların kanallarında salgılar birikerek tıkanmaya, enfeksiyonlara ve hasara neden olmaktadır…

Sizi tıbbi terimlere boğmak niyetinde değilim. Ama sonuç olarak birçok organı etkileyen ve hayat standardını ciddi manada düşürme potansiyeli olan bir rahatsızlık.

Yazının devamına bir soru ile devam etmek istiyorum: Altı adım sizin için neyi ifade ediyor?

Mutfağınız ve odanız arasındaki mesafeyi, parkuru bitirmeniz için kalan adımları ya da mağazada gözünüze çarpan bir ürüne giden kısa yolu olabilir. Sağlık problemi olmayan kişilerin cevaplayabileceği normal ve basit bir soru…

Ancak  “Kronik rahatsızlığı olan herhangi biriyle, arama koymam gereken mesafe ” cevabı ile karşılaşırsanız, soruyu yönelttiğiniz kişi KF’e sahiptir.

Bu kişi, ödünç alınmış havayı soluduğu her gün, hastalığının kesin bir tedavisi olmadığının ve bir süre sonra hayatını kaybedeceğinin farkındalığı ile yaşamak zorundadır.

İkinci bir soru: “Peki siz her gününüz son gününüzmüş gibi yaşasaydınız hayatınızda neleri değiştirirdiniz?”

Bence, günümüzün büyük bir kısmını, evde kalarak geçirmemiz gerektiği günleri değerlendirerek bazı şeyleri değiştirmenin tam zamanı.

Sizi olumsuz etkileyen ve kötü hissettiren, kısacası “zamanımı bu kişi ile harcamak yerine daha faydalı şeyler yapabilirim” dediğiniz kişileri hayatınızdan çıkartarak başlamanız, diğer yapmak istediğiniz aktivitelere ayıracağınız zamanı hem çoğaltır hem de kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlar.

Daha fazla kitap okumak, daha çok spor yapmak, sağlıklı beslenmek, kendinizle baş başa kalmak, yeni bir hobi edinmek, devam eden bir okulunuz varsa derslerinizi -en azından dikkatli ve özverili- çalışmak… çoğaltabileceğimiz onlarca örnek varken sizin, bir şey için bile çaba göstermeme veya tüm bunları gereksiz bulma düşünceniz var ise, sadece bunları yapamayan kişileri düşünün. Yaşadıkları bizden daha kısıtlı hayatlarında hiçbir imkânı olmayan ya da bunlara erişemeyen onlarca kişi var ve hiçbiri onların tercihi değildi…

Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız şimdi tam zamanı.

(yazıyla ilgili bu filmi izlemenizi mutlaka öneririm) : five feet apart 

 

 

 

Kaynakça: https://www.kifder.org.tr/kistik-fibrozis-nedir/