Gaffar ve Uğur

Dünya kirli oyunlara hiçbir zaman alışmaz sanıyordum. Meğer insan her şeye alışabiliyormuş. Bu ülke 8 yıl yıl arayla aynı gün, iki evladını teröre kurban verdi.

Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’te Ankara Karşı Sokak’ta, evinin önünde; Gaffar Okan da 24 Ocak 2001’de Diyarbakır’da sinsice öldürüldü.

Farklı düşüncelerin yolunu tutsalar da aynı amaç için hizmet eden iki adamdı onlar. İkisi de halkın refahı ve huzuru için gece gündüz demeden çalışıyordu.

Bölünmeye çalışılan bir ülkenin evlatlarını, gerçekleri ortaya koyarak bir arada tutmaya çalışan iki adam… İkisi de fazla oluyordu.

Terörün dini de milliyeti de yok. Nerden, kimden geldiğinin önemi yok. Terör terördür. Bir insanı susturmaya çalışmak, onu susturamayınca ortadan kaldırmaksa insanlığın görüp görebileceği en zalimce suçtur.

Biri kalemiyle, araştırmalarıyla, kitaplarıyla… Diğeri rütbesini umursamadan yüzünde cömertçe dağıttığı gülümsemesiyle bu ülkeye güzel hizmet etti. En azından benim gördüğüm buydu. İkisi de tek doğrunun misyonunu, farklı yollardan yürüttü…

Uğur Mumcu ve Gaffar Okan’a Allah’tan rahmet diliyorum. İsimleri her zaman hatırlanacak, hatıraları her zaman canlı kalacak.

.

.

.