GARİP DEDE

Halk arasında yaygın olan, ‘türbe’ inancına değinelim bu yazımızda. Çok eskilere dayanan ulu, evliya, Allah katında iyi kimseler olduğu düşünülen kişilerin mezarına gidip dua etmek, dilek dilemek, adak adamak inancı günümüzde hâlâ yaygın. Aralık ayında ortaya çıkan bir gerçek ise insanları düşündürdü. Ziyaret edilen bütün türbelerde yatanlar ulu kimseler mi? Ya da mezarın içinde yatan biri var mı?

Çorum’un Yavruturna Mahallesi’nde yapılan yol çalışmasına yüzyıllık Garip Dede Türbesi engel olunca, belediye tarafından müftülükten izin alındı. Gerekli izinleri alan belediye ekipleri, hassas çalışarak türbeyi kazdılar. Çıkan sonuç ise herkesi şaşırtacak şekildeydi. Türbe boştu. Yüz yıldır insanların gelip dua ettiği, içinde ulu bir insanın yattığına inanılan türbenin boş çıkması bazı kesimler için hayal kırıklığı olmalı. Kim bilir daha kaç tane türbe böyle boştur, kim bilir kimler insanların inançlarını kendi çıkarları için kullanmıştır?

Garip Dede Türbesi’nin neden boş olduğunu bilmesek de herhangi bir türbeden dilek dilemenin yanlışlığını bilmemiz lazım.

Bilim çağına geldiğimiz, artık bir şeyleri başarmanın birden fazla yolunun olduğu devrimizde türbelerde dilek dilemenin, adak ağaçlarına mendil bağlamanın boş bir avuntudan başka bir şey olmadığını görmemiz gerekmiyor mu? Ölmüş bir insanın size ne faydası dokunur?

Allah ile kul arasına neden birileri konulmak istenir ki? Önce çabalayın, sonra tek başınıza, araya aracı koymadan duanızı edin. Allah katında kimin duasının daha makbul olduğunu bilemeyiz.

Daha maddesel açıklamak gerekirse, düşünün ki birinden bir şey isteyeceksiniz fakat kendiniz istemek yerine, ona yakın olduğunu düşündüğünüz birisini aracı koyup istettiniz. Size vereceği cevap, “Kendisi neden istemiyor?” olur.

Umarım bu olay bir ders olmuştur. Unutmayın ki batıl inançlarla uğraşmaktan daha mühim meseleler var.