GJ 504 B DEMEK ZOR GELİRSE “PEMBE GEZEGEN”

Profilime girdiğinizde artık evren ve gezegenler ile kafayı bozduğumu az çok anlayabilirsiniz. Sanırım artık bu yazıları bir gezegen serisine çevireceğim. Sıradaki ilginç gezegenimiz GJ 504 B ama biz ona kısaca Pembe gezegen diyoruz çünkü kendisi adeta yuvarlak pembe bir lolipop gibi. Pembe gezegen bir Gas Giant’tır peki nedir Gaz devleri ? Bir gaz devi, çoğunlukla helyum ve / veya hidrojenden oluşan büyük bir gezegendir. Güneş sistemimizdeki Jüpiter ve Satürn gibi bu gezegenler sert yüzeylere sahip değildir ve bunun yerine katı bir çekirdek üzerinde dönen gazlara sahiptir. Gaz devi dış gezegenler, Jüpiter’den çok daha büyük olabilir ve yıldızlarına güneş sistemimizde bulunan her şeyden çok daha yakın olabilir.

Bu sevimli gezegenimiz aslında oldukça genç hatta bebek gezegen diyebiliriz çünkü kendisi sadece 160 milyon yıl önce oluştu ve bizde 2013 yılında bu gezegeni keşfettik. Pekii bu gezegenin özellikleri neler gitsek gidebilir miyiz ? Bize yer var mıdır? Malum güzelim dünyamızı hızla tüketiyoruz.

Pembe gezegenimiz Dünyadan 57 ışık yılı uzaklıkta. Yanı ışık hızıyla giden bir jet ile dünyadan yola çıkarsak saatte 671 km hızla gitsek bu seyahat 57 yıl sürecektir. Yani bizden bir hayli uzakta Başak Takımyıldızının bir üyesi. GJ 504b adlı gezegen pembe gazdan yapılmıştır. Kendi güneş sistemimizdeki dev bir gaz gezegeni olan Jüpiter’e benzer. Ancak GJ 504b dört kat daha büyüktür. Can you imagine dude? Jüpiter bizim güneş sistemimizin en büyük gezegeni bizim genç pembe gezegen ise ondan 4 kat daha büyük ayrıca yüzey sıcaklığı 460 °F derece. Pembe gezegenimizin mor pembe arası bir renkte parlamasının sebebi ise tam olarak budur . Genç oluşumlu bir gezegen olduğu için hala sıcaktır. Pembe gezegenimizin’de Jüpiter gibi yüzey alanı yoktur. Pembe kocaman bir gaz balonu. Bu gezegenin yörüngesine girmesi veya güneşini bir kez çevrelemesi 127.750 Dünya günü sürer. Bu, pembe gezegen’de bir yılın Dünya’daki 350 yılla aynı olduğu anlamına gelir.

Peki biz bizden 57 ışık yılı uzaklıktaki gezegeni nasıl keşfettik ?

Yıldızından uzakta ve parlayan sıcak bir gezegen, özel bir teknikle yıldız ışığını maskeleyerek görüntü alan, kızılötesi dalga boyunda çalışabilen dev teleskoplar için kolay bir hedeftir. Biz de Hawaii Adaları’nda yer alan 8.2 metre ayna çaplı Japon Subaru Teleskobu ile gezegeni görüntüleme şansına böylelikle eriştik. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte erişim konusunda artık çok fazla zorluk çekmesekte teknolojinin söz geçiremediği doğa olunca yerleşim konusunda hala sıkıntılarımız kaçınılmaz oluyor. Kaçmak zorunda kalacağımız Dünyamız biz bir başkasına sığınmaya çalışacağımızda acaba bize nasıl bakacak ?