Hedonizm ve Fuhuş

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun Akit TV’de yaptığı muhteşem(!) tespit videosu. 1 dk 28 sn’lik bu videoyu izlemeden geçmemenizi tavsiye ederim.

14 Ağustos 2001’de AKP kuruldu.

Bugün üniversitede okuyan gençliğin %99’u AKP iktidarında öğrenim görmüş gençlerden oluşuyor. Sistem AKP’nin sistemi. Müfredat AKP’nin müfredatı, öğretmenlerin çoğu AKP’nin atadığı öğretmenler. Akademisyenlerin çoğu yine AKP’nin siteminde sınavlara girmiş, üniversitelerde kadro bulmuş, doçent ya da profesör olmuş hocalardan oluşuyor.

Bu gençlerin büyüdükleri mahalleler AKP iktidarında yeniden yapılanmış yerler. Belediyelerin çoğu AKP belediyesi. Kapanan bakkallar, biten mahalle yapısı, yerine dikilen kola koca binalar, alışveriş merkezleri…

Televizyonda yayınlanan diziler, programlar… İnsanları uyuşturan ne varsa hepsi AKP’nin onayından geçerek toplumun önüne konmuş sistem parçası artıklar. Zengin oğlan fakir kız dizileri, evlilik programları, yarışma programı adında sunulan zırvalar, dağdan davulla zurnayla inen adamlar, ellerinde paçavralar… Televizyonda birbirine giren, unvanı dolu kafası bomboş adamlar…

Yapılan saraylar, köprü başında bekleyen dayı görünümlü ayılar… Borçlar, krediler, harçlar, önüne geçilememiş istismarlar, tacizler, tecavüzler… Bir türlü çıkarılamayan yasalar, yasalardaki açıkları bulup parasıyla para kazanan nefesi bile haram dalkavuklar…

Her yeri kaplamış tüketim çılgınlığı… Parça parça, bölük bölük, öbek öbek, yığın yığın ötekileştirilmiş, dışlanmış, etiketlenmiş, küçümsenmiş, görmezden gelinmiş milyonlar…

Sahte imamlar, sarıklı dalkavuklar, hep kayırılan vakıflar, elinde Kur’an, dilinde iman, kendi halkına düşman gibi bakan çatık kaşlı bir zümre…

Şimdi biri çıkmış sistemi eleştirip kabahati de üniversitelilere atıyor. Üstelik bu adam bu ülkenin profesörü. Tarih, felsefe, din ve toplum üzerine konferanslar veren bir hoca.

Sistem AKP sitemi, müfredat AKP müfredatı, sosyal şartlar AKP’nin şartlarıyken bir profesörün natüralizmden habersiz yorumlar yapması aslında “kindar” nesil yetiştirmek ve toplumu iyice kutuplaştırmaktan başka bir amaca hizmet etmiyor.

Sayın Sofuoğlu,

Rahatsız olduğunuz bu düzen, savunuculuğunu yaptığınız AKP’nin düzeni. İnsanca yaşamanın fırsatı yok bu topraklarda. Gelir dağılımı asla adaletli değil. Bunca sıkıntı, bunca yokluk arasında çocuklar çocukluklarını yaşayamıyor, gençler gençliklerini… Dahası emekliler bile hâlâ kuryelik yaparak evine ekmek götürmenin derdinde. Emekli bile emekliliğin tadına varamadan ölüp gidiyor. Büyükbabalar büyükanneler bayramlarda torunlarına harçlık bile veremiyor.

Bir profesör olarak natüralizmin ne olduğuna “soyaçekim” ve “çevre” faktörlerine dikkat etmenizi tavsiye ederim. Sisteme kalsa, ben unvanı olmayan biriyim ve size akıl vermek haddim değil.

Hedonizm dediğiniz “hazcılık” sizden bize miras. Bunu, savunduğunuz zihniyetin saraylarını, saraylarda yaptıkları düğünleri, bindikleri arabaları, oturdukları evleri, bir türlü bitmeyen paralarını gördükçe öğrendik. Gençleri ahlaksız olmakla suçluyorsunuz. Biz ahlakı bile size bakarak öğrendik. Gözümüzü açtığımızdan beri sizin zihniyetiniz saltanat sürüyor zira.

Herkes kendi işine odaklansa, herkes unvanını taşıdığı dalın bilimsel altyapısına odaklansa ne siz çıkıp üniversite öğrencilerini fahişe olmakla suçlayacak haddi bulurdunuz ne de ben bu mecrada sizi eleştirme haddini…

Boş ve saldırgan cümleler kurarak haklarında iftiraya varan cümleler ettiğiniz kişiler sizin öğrencileriniz. Belli ki unvanınızı hak eden biri değil de birilerinin desteğiyle o makamı işgal eden birisiniz. Örnek olamadığınız nesli eleştirmek yerine basıp gitmenizi tavsiye ederiz.

Nevşin Mengü gayet güzel özetlemiş. Siz tarih profesörüyseniz gidin tarihle ilgili resmi tarih zırvalarını inceleyin. Size ne kimin, nerede, kiminle sevişip öpüştüğünden, seks yaptığından? Sizin vazifeniz bu mu?