Hoş geldin 2021 Peki Burçlara Ne Getirdin?

Öyle bir yılı geride bıraktık ki…

Umarım 2021 e girerken farkındalığımız gelişmiş, olaylara bakış açımız genişlemiş ve bunca sıkıntıya değer bir ilerleyiş kat etmişizdir. Yaşadığımız hiçbir şeyi tesadüfen ya da öylesine yaşamayız, tüm bunları neden yaşadık diye hayıflanmak yerine, tüm bu yaşadıklarımızın bir anlamı olmalı, almamız gereken mesaj nedir diye sormalı insan kendine. 2020 yılına girerken ki biz ile, 2021 yılına girerken ki biz eğer hala aynı kişiysek ve tüm bu olanları virüse, depreme, yangına, işsizliğe, ekonomik krize, kadın cinayetlerine bağlıyorsak hiçbir şey öğrenmemişiz demektir. Aslında Şems-i Tebrizi ”Senin gönlün değişirse, dünya değişir.” sözüyle çok güzel özetlemiş. Gönlümüzü değiştirebilmiş olmak umuduyla..

 

Astrolojik açıdan 2020 yılında altı tutulma yaşanması, Oğlak burcunda Jüpiter, Satürn ve Plüton’un kavuşması, her yıl retro yapmayan Mars ve Venüs gezegeninin 2020 yılında retro yapmış olması, son 200 yıldır Toprak elementlerinde bir araya gelen Satürn ve Jüpiter’in bu sene Hava elementi olan Kova burcunda bir araya gelmeleri elbette ender rastlanan durumlar ve akabinde ender rastlanan bir yıl yaşandı. Buradan da şunu anlıyoruz ki ”Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde de o var” aslında..

 

2021 yılında Kuzey ve Güney Ay düğümü İkizler ve Yay akslarında olmaya devam edecek. Ay düğümleri Gökyüzünde var olan bir cisim değil, Ay’ın, Güneş’in ve Dünya’nın yörüngesinin kesiştiği noktayı gösterir. Kuzey düğümü, yükselen düğümdür (Kuzey kutbumuza en yakın olan nokta) ve Güney düğümü, alçalan düğümdür (Güney kutbumuza en yakın olan nokta) onların arasında daima 180 derecelik bir karşıtlık vardır ve gezegen geçişlerinin tersi yönünde ilerlerler. Dolayısıyla bir burcun 30 derecesinden girip 0 derecesinden çıkarlar. 2021 yılında Kuzey ay düğümünün İkizler, Güney Ay düğümünün Yay burcunda olması gösteriyor ki Güneş ve Ay tutulmaları da bu burçlarda gerçekleşecek. Astrolojik açıdan yılın değerlendirilmesinde bakılan en belirgin ve ilk nokta Güneş ve Ay tutulmalarıdır. Yılın kalitesini ve bireysel harita ile örtüştürüldüğünde kişinin yaşaması olası durumların niteliğini gösterir.

 

Toplumsal bazda değerlendirecek olursak geçmişte yaşanmış yoğun salgın hastalıklarında, İkizler-Yay aksında gerçekleşen tutulma dönemlerinde olduğunu görürürüz. 2021 Kasım ayına kadar bu aksta devam eden tutulmalar gösteriyor ki, 2020 yılı kadar olmasa da sağlık anlamında yine sıkıntılı bir yıl olacağını ve hatta farklı bir takım virüslerin de çıkabilme ihtimali olduğunu gösteriyor. Mayıs ve Haziran aylarında Jüpiter’in yöneticisi olduğu Balık burcu geçişi ile sağlık anlamında biraz rahatlayıp nefes alsak ta, Temmuz sonu retro hareketi ile tekrar Kova burcuna geçişi, yeni bir düzen değişikliği ihtiyacını vurgular nitelikte.

 

Uranüs Boğa burcunda, 6 Ocak – 4 Mart 2021 arası Mars’ın da Boğa burcunda olması ve Kova burcundaki Satürn ve Jüpiter’e kare açı dediğimiz sert ve zorlayıcı bir açıda bulunması da gösteriyor ki, yılın ilk çeyreğinde yer sarsıntısı, deprem gibi olasılıkların yanı sıra, Boğa burcu Venüs yönetiminde evrensel parayı da temsil ettiğinden ekonomik kriz sorucu bir takım halk kalkınmaları ve protesto gösterileri de söz konusu olabilir. Bu göksel kombinasyon elbette her birimizi aynı ölçüde etkilemeyecek, her birimizin alacağı etki doğum haritasında gizli olmakla birlikte kısaca burçların yıl gündemi ne olur diye de değerlendirmek istedim. Öncelikli Yükselen burcunuza göre okumanız daha isabetli olacaktır..

 

 • Yükselen Koç ve Koç Burcu:  Yıl gündeminiz kısa ve uzun yolculuklar. Bir hayaliniz gerçekleşiyor ve eğer bekarsanız yaz aylarında sosyal ortamda tanışacağınız biri ile evlilik kararı alabilirsiniz. Sizin adınıza oldukça keyifli bir yıl.

 

 • Yükselen Boğa ve Boğa Burçları:  Yıl gündeminiz kariyer ve iş. İş değişikliği ya da kendi işinizi kurmak gibi girişimleriniz olabilir. Parasal açıdan da güzel ve kaynaklarınızı geliştirip farklı farklı alanlardan gelir sağlayabileceğiniz bir yıl.

 

 • Yükselen İkizler ve İkizler Burçları:  Köklü ve kalıcı değişim yılı. Değişime çabuk adapte olup hemen ayak uydurabildiğiniz taktirde gayet keyifli, fakat eski düzene direnip yeni düzeni kabul edememe ya da uyum sağlayamama durumunuz olursa biraz zorlanabilirsiniz.

 

 • Yükselen Yengeç ve Yengeç Burçları:  Yıl geneli en fazla dikkat etmeniz gereken durum sağlığınız. Sağlık kontrollerinizi geciktirmeden ve ötelemeden yaptırmanızı öneririm. Eşin kaynakları ya da hisseli paralarda keyifli gelişmelerin yaşanması da olası.

 

 • Yükselen Aslan ve Aslan Burçları:  İkili ilişkileriniz ve evliliğiniz mercek altında, burada bir takım düzenlemelerin ve varsa birtakım sorunların çözümlenmesi gereken bir yıl gibi duruyor. Sosyal çevre ve arkadaşlardan destek almakla birlikte, kariyer ve otorite konumundaki kişiler ile gergin dönemleriniz olabilir.

 

 • Yükselen Başak ve Başak Burçları:   Düzen değişikliği zamanı, uzun süredir hep aynı devam eden bir iş, ev  ya da ortam değişikliği hatta şehir değişikliği de olabilir. Bariz bir değişiklik söz konusu. Siz, mantığı ön planda tutan, bir adım atmadan önce ince eleyip sık dokuyan kişilersiniz, her neyi değiştirme ihtiyacı içindeyseniz endişeniz olmasın, eskisinden daha iyi bir düzen söz konusu.

 

 • Yükselen Terazi ve Terazi Burçları:   Yıl geneli aşk hayatınız, flörtleriniz ve hobileriniz dikkat çekiyor. Ani bir aşk başlayacağı gibi, süregelen aşkı ileriye taşıyıp evlilik kararı da alabilirsiniz. Ya da belki aşık olduğunuz kişi farklı bir şehirde yaşadığı için evlenip o şehre yerleşme fikrini değerlendirmeye alacak olabilirsiniz. Ben zaten evliyim ne aşkı diyorsanız çocuklarınızla ilgili güzel gelişmelerin ve keyifli gündemlerin olabileceği bir yıl diyebilirim.

 

 • Yükselen Akrep ve Akrep Burçları:   İyi bir evlilik neticesinde eşin kaynaklarından faydalanma veya iyi bir ortaklık neticesinde parasal anlamda rahatlama yılı. Ekstra gelirler gündemde. Kendi kaynaklarınızdan ziyade eşin ya da miras, nafaka gibi kaynaklara yöneldiğiniz, gündemlerinizin burası olduğu bir yıl.

 

 • Yükselen Yay ve Yay Burçları:   Yılın en fazla seyahat edeni sizler gibi duruyorsunuz. Sürekli bir yerden bir yere koşturma söz konusu. Kardeş ya da kardeş gibi gördüğünüz çok yakın bir arkadaşınızın evliliği de gündem oluşturabilir. Şubat, Mayıs, Temmuz ve Aralık ayları sağlık konularına dikkat etmeniz gereken zamanlar.

 

 • Yükselen Oğlak ve Oğlak Burçları:   Yıl boyu tüm odağınız kazancınız ve kazancınızı artırmak adına ne gibi girişimlerde bulunabilirim düşünceniz olacak gibi duruyor. Akıllıca, düşünülerek ve mantıklı adımlar atıldığı taktirde büyük kazançlar sağlayabileceğiniz bir yıl. Ayrıca eğer çocuk düşünüyorsanız bu yıl anne-baba olmak adına sizin için güzel bir yıl.

 

 • Yükselen Kova ve Kova Burçları:   Bazı yüzleşmeler yaşayacağınız, adeta dostun-düşmanın yer değiştireceği bir yıl. Üzerinizde bir baskı ve kıstırılmışlık hissetmeniz olası, bunun etkisini azaltmak adına keyif aldığınız şeylere ve hobilerinize yönelip enerjinizi oraya akıtırsanız yılı daha keyifli geçirebilirsiniz.

 

 • Yükselen Balık ve Balık Burçları:   Kalıplaşmış düşünce şeklinizin ve hayatı algılayış biçiminizin değişeceği bir yıl. Sizin için biraz geriye çekilme, içe dönme ve bir bakıma inziva yılı diyebilirim. İş ve kariyerde bir takım kopuşlar ve bitişler söz konusu olabilir. Ya da bir aile büyüğünün kaybı sizi istemsiz de olsa içe dönmeye kendi kabuğunuza çekilmeye itebilir. Her ne yaşıyorsanız geçici olduğunu bilin..