İÇİMDE JUPİTER\’İN FIRTINALARI

Gezegenlerin düşüncelere dalan gizemli hükümdarı…   Güneş sistemimizde ilk oluşan gezegen Jüpiter, adını roma tanrılarının en büyüğünden alıyor. Teoriye göre nasıl insanlar yedikleriyle şekillenirse Jüpiter’de etrafındaki gaz ve toz bulutlarını yutarak oluşmuştur. 400 bin yıl önce ise Galileo bizim Jupo’nun uydularını keşfediyor ve dünya dışında bir manyetik alanda uyduların döndüğüne şahit oluyor. Bu uydular yakından uzağa doğru ; IO – EUROPA-GANYMEDE-CALLİSTO . Uyduların en ilginç olan ikisini yazının devamında bir güzel anlatacağım

Jüpiter’e baktığınızda oradan oraya savrulan rengarenk bulutları görebilirsiniz. Bu bulutları uzaydan Satürn’ün halkalarına oturup izlemek keyifli olabilir fakat  bulutların içine girmek isterseniz biraz nahoş durumlar yaşanabilir… Jüpiter’in içerisindeki bulutlarda birden fazla madde barınmakta . bunlardan biri temizleyici bir madde olan Amonyak bir diğeri ise çürümüş yumurta gazı olan H2S’tır. Su ile birleştiğinde eğer üzerimize yağmur şeklinde yağacak olursa muhtemelen bir asit amonyak şeklinde olacaktır.  Pekiii Jüpiter’e baktığımız ilk gözümüze çarpan o büyük kırmızı leke nedir yahu ?  Büyük kırmızı leke yüksek basınçlı bir fırtınadır. Bu fırtına en az 340 yıldan beri Jüpiter’in üzerinde devam etmektedir. Bu devinimin nasıl oluştuğunu anlamak için bir çok bilim insanı araştırmalarına devam ediyor fakat şu an somut olarak bir veri henüz elimizde yok fakat büyüklüğü hakkında bir hayli bilgi sahibiyiz.  İçine iki ila üç dünya sığdıracak kadardır bu leke …  varın Jüpiter’in kendi büyüklüğünü siz düşünün.  Jüpiter öyle büyüktür ki güneş sistemindeki tüm gezegenleri yutabilir ve üstüne su içecek yeri bile kalır.   Bu devasalığa karşın Jüpiter’de Satürn gibi oldukça hafiftir ve bu devasa gaz bombası evrendeki en dayanıksız maddelerden yapılmıştır : Helyum ve Hidrojen. Bu hafifliğin verdiği avantajları hareket kabiliyetinde görebiliyoruz Jüpiter çok hızlı hareket eder ve kendi yörüngesinde yaptığı bir tam tur yani bir gün  sadece 10 saattir. Tüm gezegenlerin arasında en kısası…  Fakat dünyanın çevresinde bir Jumbo jet ile tam tur atmak istediğinizde sadece 2 saate ihtiyacınız var iken bu rakam Jüpiter için yaklaşık 3 haftadır. Jüpiter tek başına bir güneş sistemi gibi . tam  62 tane uydusu var ve hepsi her anlamda birbirinden oldukça farklı.

Şimdii yukarıda bu 62 inin en büyük ve en önemli 4 tanesini saymıştım , sıra bu birbirinden oldukça farklı olan uydulardan en farklı iki tanesine göz atmaya geldi . IO ve EUROPA…

IO :

Adını Yunan mitolojisinde Zeus’un sevgililerinden biri olan  “IO” dan almıştır . Ay kadar büyük

Galileo adlı uzay aracından alınan doğru renk resmi. yanardağların merkezi… Güneş sisteminde volkanların en fazla olduğu bölge. 160 km boyunca yüzeyde volkanların olmadığı hiçbir alan yok .

400 aktif yanardağı ve jeolojik yapısı ile Güneş Sistemin en aktif nesnesidir. Fıkır fıkır biri maşallah … Peki IO neden içeride sürekli fokurduyor ? Jüpiter’in çekim gücü ile kendi çekim gücü arasındaki iç sürtünmeden dolayı sürekli gelgitlere maruz kalmaktadır ve IO’nun volkanları yüzeyden 500 km yukarıya sülfür ve sülfür dioksit püskürtür. Yani canlı yaşamından söz edemeyeceğimiz alanlar oluşturur. Peki bunun tam tersi olayların olduğu Europa’da durum farklı mı ?

 

 

EUROPA :

Ay büyEuropanın Galileo uzay aracı tarafından çekilmiş resmiüklüğünde buzdan bir arazi düşünün … Parlak, kaya gibi sert. Bir teoriye göre , teori diyorum çünkü henüz Europa’nın katmanlarının içine girebilecek bir uzay aracı üretilmedi. Teoriye göre Europa içi okyanusla dolu dışı buzla kaplı sert bir bilye. Eğer teori doğrulanırsa Europa Dünya’dan çok daha fazla su barındırıyor demektir bu da canlı yaşamı ihtimalini bize sunar. Fakat en büyük problemimiz elbette ki bu değil. Radyasyon radyasyon veee radyasyon . Europa’nın radyasyonlu yüzeyi 5 dk da bir insanı öldürebilecek düzeydedir. Belki bir gün Europa’ın yüzeyinde yaşayabilecek kadar Radyasyonu engelleyici manyetik alan teknolojisi kullanabiliriz.