İNTİHAR

Hepimiz ölmeyi veya en azından hiç doğmamış olmayı düşünmüşüzdür. Hatta bazılarımız intiharı denemiş ama başarılı olamamıştır bu konuda. Zaten başarılı olsaydınız bugün bu yazıyı okumak zorunda kalmazdınız.

Neden düşünürüz peki ölmeyi? İnsanlar neden intihar eder? Genel olarak başlarına gelen kötü olaylar, gelecek kaygısı veya artık yaşamanın bir sebebini bulamamak gibi sebeplerden yüzünden. Ama ben size çok farklı bir intihar etme sebebini anlatacağım. Tatminsizlik

Bir insan düşünün. Az bir çaba biraz da şans faktörü ile çalışarak elde edebilecek hayalleri var. Bu hayallerine ulaşıyor. İstediği kadar parası var, sabah uyandığında bugün çalışmak istemiyorum dediğinde buna izin veren bir işi, arkadaş çevresinde bir otoritesi, yaşayacak güzel bir yeri, istediği zaman sex yapmasına yetecek kadar karizması veya çok mutlu olduğu bir sevgilisi. Yani istediği her şeye sahip olmuş. Kafası tamamen rahat. Hayatın onun karşısına çıkardığı bütün zorlukları yenmiş bir insan. Mükemmel bir hayat değil mi? Öyle düşünüyorsunuz. Bu insanın yerinde olabilmeyi istiyorsunuz. Büyük hata! Neden mi?

Çünkü bu arkadaş bir sabah uyandığında bir şeyin farkına varacak. Artık yapılacak bir şey kalmamış. Uğruna çaba vereceği bir şey kalmamış. Kaldıysa bile onu elde edince hiç bir şeyin değişmeyeceğinin farkında. Bütün dünyayı dize getirse bile artık bu insan asla tatmin olamayacak. Artık bu dünyada onu tatmin edebilecek bir şey olmadığından değil. Aslında hiç bir zaman olmadığından. Bunu fark ettiğinde ise yapacağı her fiil anlamsız gelmeye başlıyor. Tek bir fiil hariç. Tek bir fiil onu mutlak tatmine ulaştırabilir. İntihar

Beni yanlış anlamayın lütfen. Bu yazı neden intihar etmemiz gerektiğiyle ilgili değil (onu başka bir yazıya saklıyorum) bu durumdan nasıl kurtulabileceğimiz ile ilgili.

Eğer bu durama düşmek istemiyorsanız bir hedefinizin olması gerekiyor. İmkansız bir hedef değil asla çünkü ulaşamayacağını bilmek de bir intihar sebebidir. Ulaşılması çok güç ama imkansız olmayan bir hedef. Bu sayede asla yolun sonuna yakın olamayacaksınız. Ama hep yolda olacaksınız. Emin olun hedefe varmak hiç bir zaman sizi tatmin etmez ama hedefe varamayacaksınız diye asla yoldan çıkmayın. Yılmaz Erdoğan’ın dediği gibi ‘varmak değil, yol güzel’.

Peki sonunu görme ihtimalimizin çok zor olduğu bu yolun nesi güzel diye soracak olursanız size şunu söyleyebilirim. O yolda çok iyi insanlarla karşılaşacaksınız, çok iyi anılarınız olacak sadece iyi şeyler olmayacak kabul ama bir gün geriye dönüp baktığınızda değdi diyeceksiniz. Sadece bu kelimenin -değdi- insana verdiği tatmin duygusu bile yolda kalmak için büyük bir sebeptir.

Eğer intihar etmeye karar verirseniz şunu unutmayın: her zaman değdi diyebileceğiniz bir şey çıkacak ve onun kaçırmak istemezsiniz.