KAFEİN’İN GÜNLÜK HAYATIMIZDAKİ YERİ

Uykusuz sabahları ayıltan, bitmeyen sınav gecelerini uzatan, antrenmanlarımıza, iş tempomuza  hız katan mucize aradığımız madde “KAFEİN”… Peki vücudumuzda etkinliği nedir, nelerden karşılayabiliriz?

Kafein, matein veya guaranin olarak da bilinen bir alkaloiddir. Merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırır ve uyarıcı etki yapar. Bu sayede odaklanmamız artar algılarımız açılır. Diğer bir etkisi  vücutta kortizol hormonlarının salgılanmasının artması ve kandaki adrenalin miktarlarının yükselmesi ile performansta artış gösterir. Kanda yağ asit oranımız artar ve daha çok yağ yakılıp enerji üretimi arttırılmış olur.

Kafein, birçok içeceğin içerisinde doğal olarak yer alan ve beyni uyandıran maddedir. Günlük hayatta tükettiğimiz çay, kola, kahve gibi ürünlerden alabiliyoruz. Etkinliği herkes tarafından kabul gördüğü için spor öncesi alınan pre-workout gibi ürünlerde de karşımıza çıkıyor. Hatta uluslararası müsabakalarda kafein kullanımı sınırlandırılmaktadır.Sporcular, Kafeine Dikkat! - İstanbul

Kısaca Faydaları;

  • Damar kaynaklı baş ağrılarını geçirir.
  • Adrenalin artması sonucu;

Kas koordinasyonunu ve gücü artırır.

Solunum yolunun genişlemesini sağlar. Bu sayede astım krizlerini azaltır.

  • Kafein enerji sarfiyatını yükselterek daha fazla kalori yakmayı sağlar.
  • Erkeklerin günde 2-3 fincan kahve içmesi safra taşı oluşumunu minimuma indirir.

(Bu tepkimeler kişiden kişiye de farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar kişinin vücudunun kafeine olan alışkanlığına bağlıdır.)

Kısaca Zararları;

Kafein ve nikotini fazla tüketirsek... - Sağlık Haberleri

Sinirlilik, depresyon yapabilir uykunuzu kaçırır.

Migreni tetikleyebilir.

Kalp problemleri olanlarda kalp ritmini bozar ve yüksek tansiyon hastalarında tansiyon artışını tetikler.

Yemek sırasında ya da sonrasında alınması vitamin ve mineral eksikliği yapabilir.

Midede gastrite sebep olur.

Kafeinin düzenli ve uzun süreler alınması, beynin hipokampüs bölgesini etkileyerek öğrenmeyi zorlaştırmaktadır ve artık eskisi gibi etkilerini görmemeye başlarsınız.

Nöropsikolojik Değerlendirme ve İlişkili Alanlar - I

Son olarak kafeinin etki etmeye başlama süresi vücuda girdikten yaklaşık 20 dakika sonradır. Kahve demlemeye üşenenler için 1 tatlı kaşığı kahveyi suyla  yutmalarını tavsiye ederim : )