Kısa Kısa – 2

Üniversitelere rektörü neden Cumhurbaşkanı atar? Günlerdir düşünüyorum ama henüz bir mantıklı izahını yapamadım zihnimin koridorlarında. Ya ben kıt akıllıyım, düşünemiyorum ya da bu işin başından beri belli bir amacı var.

Boğaziçi Üniversitesine atanan Melih Bulu’yu tanımam. Daha önce AKP’den vekil adayı olmuş vs. Boğaziçi mezunuymuş, o makama uygunmuş, değilmiş, intihal yapmışmış, yapmamışmış…

Bunlar değil benim derdim. Koskoca Cumhurbaşkanı’nın başka işi mi yok? Halk doydu mu, aç mı, açıkta mı, kirasını ödedi mi, kredi kartının asgarisini yatırdı mı, evine temel gıdalar dışında kendi gönlü istediği için, çocukları istediği için bir şey alabildi mi, alamadı mı? Her vatandaş eşit ve insani koşullarda yaşayabiliyor mu? Dışlanıyor mu, zulme uğruyor mu?

Bırak! Öğretim üyeleri seçsin kendi rektörünü. Hatta daha radikal bir şey söyleyeyim. Bırak! Öğrenciler seçsin kendi rektörlerini. Boğaziçi Üniversitesinin öğrencileri Türkiye’nin %1’lik dilimi içinde. Onlar doğru seçim yapamayacaksa kim yapacak söylesenize! Cumhurbaşkanı mı? Zannetmem.