Klasik Kış Romantizmi: Sıcak Şarap

Soğuk kış günleri yaklaşırken sevdiklerinizle beraber sizi yüreğiniz kadar sımsıcak edecek leziz tarif, sıcak şarap.

Kışın gelişiyle beraber özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinin ve Noel pazarlarının vazgeçilmez içkisi olan sıcak şarap, geçmişten günümüze dünyanın her bir yanında tüketilmeye başlanmış olsa da ülkemizde halen ilgiyi tam anlamıyla üstüne çekmiş değildir.  

Yapılışının aslında çok da bir esprisi bulunmamaktadır. Dünyanın zor durumda olduğu pandemi sürecinde de gerekli malzemeleri tedarik ettiğimiz zaman oldukça kolay bir şekilde bu inanılmaz lezzeti hazırlamak oldukça kolaydır. Öncelikle, sıcak şarap bilindiği üzere kırmızı şaraptan yapılmaktadır. Şarabın kalitesi hakkında halen çeşitli tartışmalar mevcuttur. Birçok kişi bunu alkollü bir kış çayına benzetmekte olduğundan dolayı dandik şarapları tercih etmektedir. Fakat bu durum tabii ki lezzetini etkileyecektir. Bu yüzden piyasada dandik şarapları kullanmamakta fayda vardır. Bununla birlikte çok kaliteli şarapların kullanılmasına da gerek yoktur. Orta sınıf kırmızı bir şarap, lezzetli bir sıcak şarap yapımında yeterli olacaktır. Bununla birlikte, üzüm çeşitleriyle ilgili bir sorunuz varsa dilediğiniz yoğunlukta bir üzüm seçimi yapabilirsiniz. Bu tamamen sizlerin damak zevkine kalmış bir durumdur. Sıcak şarabın içerisine de yine kendi damak tadınıza göre çeşitli meyve ve baharatlar ekleyip çıkarmak yine sizin tercihinizde olan bir durumdur. 

Malzemeler

Kırmızı Şarap

Rom

Su

Esmer Şeker

Portakal

Limon

Elma

Muskat

Çubuk Tarçın

Zencefil

Bal

Karanfil

Yıldız Anason

Kakule

Elbette bu malzemelerin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Biraz önce de söylediğimiz üzere kullanacağınız malzemeler tamamen sizin zevkinize kalmış. Daha tatlı bir lezzet istiyorsanız balı, daha ekşi bir lezzet için limonu, daha baharatlı bir lezzet istiyorsanız karabiber dahil olmak listede yer alan baharatları, daha alkollü bir lezzet için romu dilediğiniz şekilde ekleyip çıkarabilirsiniz. Ne de olsa malzemeler bizden, zevk ise sizden.

Hazırlanışı

Öncelikle uygun boyutta (tercihen biraz büyük) bir tencere hazırlanmalıdır. Daha sonra 1 bardak suyu tencereye boşaltıp üzerine yarım bardaktan biraz fazla esmer şeker eklemelisiniz. Şekerli seviyorsanız 1 çorba kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Sonrasında isteğe bağlı olarak baharatları ekleyebilirsiniz. 4-6 adet çubuk tarçın, 8-10 adet karanfil, bir tutam kadar rendelenmiş toz halinde muskat, ufak 4-5 parça doğranmış ve soyulmuş zencefil, isteğe bağlı olarak kakule ve yıldız anason ilavesi de yapabilirsiniz. Aslında yapım aşamasında bir tadım kaşığı ile sık sık tadına bakarak istediğiniz şekilde miktarlarını ayarlamanız oldukça kolaydır. Böylece kendi özel tarifinizi de yaratmış olacaksınız.

Tencereye su, şeker ve gerekli baharatları ekledikten sonra 2 adet portakalı ister önce kabuklarını soyup isterseniz de kabuklarıyla birlikte dilimleyerek ekleyebilirsiniz. Tabii biraz suyunu da sıkmak gerekiyor. Tercih yine sizin! Daha aromalı bir lezzet istiyorsanız portakal kabuklarının acısını çıkarmamak şartıyla elinizde biraz ezip de ekleyebilirsiniz. Sıcak şarabınızı içerken tanecikli bir yapıda olmasını isterseniz kabukların bir kısmını da rendeleyebilirsiniz. Portakalları ekledikten sonra ekşi bir tat istiyorsanız aynı işlemi 1 adet limon ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Aynı işlemleri tekrar 2 adet elma ile de yaptıktan sonra ocağın altını açabilirsiniz. Kısık-orta bir ateş kullanmak ideal olacaktır. Çeşitli tariflere göre isteğinize göre ayva da ekleyebilirsiniz. Bir süre karışımı kaynattıktan sonra zaten kıvamı ortaya çıkacaktır. Ardından 1 şişe kırmızı şarabı ekleyiniz. Arada bir karıştırarak lezzetlerin şaraba geçmesini sağlayınız. Eğer daha alkollü bir tat isterseniz içerisine 1 bardak kadar Rom ekleyebilirsiniz. Bildiğiniz üzere alkollerin kaynama noktası suya göre daha düşük olduğundan kaynatma noktasına getirmemelisiniz. Kısık ateşte 60-65 derece sıcaklığa kadar ısıttıktan sonra ateşten tencereyi alarak afiyetle içebilirsiniz.

Yorumlar

POPÜLER HABERLER