Koç Burcu Nasıldır Ve Kimlerle Anlaşır

Koç Burcu Özellikleri

(21 Mart – 20 Nisan)

 

Element: Ateş

Nitelik: Öncü, eril

Yönetici gezegeni: Mars

Vücuttaki Bölgesi: Baş, yüz

Haritadaki yeri: Birinci evin doğal yöneticisi

 

Bir doğum haritasında Güneş, Ay, yükselen veya herhangi bir gezegenin Koç burcunda olması, size aşağıdaki Koç özelliklerinin o gezegen aracılığı ile geçmiş olduğu anlamına gelir.

Zodyak Burçlar kuşağının ilk burcu olan Koç, başlangıçları temsil eder. Bir işi ya da durumu başlatacak cesarete, özgüvene, hevese ve enerjiye sahiptir.  Bazen sonunu düşünmeden başlattığı bir işten zararlı çıksa da fazla önemsemez, çünkü o tatmin duygusunu bir durumu nihai sonuca erdirdiğinde değil, başlattığında alır.

Mars’ın yönetiminde olduğu için agresif, çabuk sinirlenen, sebat etmeyi sevmeyen bir yapıları vardır. Bir durumu başlatıp kısa sürede sonuç almak isterler, uzun süre beklemek ve olumlu sonuç için sürekli mücadele içinde olmak onlara göre değildir.

Yaşamla yüzleşme ve mücadele etme coşkusuna sahiptir ve bu dinamik coşkuyu etrafındakilere de hissettirip harekete geçirme özelliğine sahiptir. Lider ruhludur, ancak bu liderlik yöneticilik becerisinden ziyade öncülük etmek ve yol açmak tarzındadır. Açtığı yol kendisine ve yapısına uyum sağladığı taktirde istek ve aktifliği, mücadele gücü ve cesareti ile zafere ulaşması mümkündür.

Koç burcu için önemli olan şey kendisini keşfedip ve iyi tanıyıp ”ben ne istiyorum?” sorusuna doğru yanıtı bulmasıdır. Bazen başlattığı bir işten olumlu sonuç alamadığını gördüğünde hiç üzülmez, çünkü aslında onu tam olarak istemediği ile yüzleşir. Bu sorgulamayı olayın sonunda değil başında yapmış olsa o durum için sarf ettiği enerjiyi ve çabayı daha faydalı ve kendisini ileri götürecek olaylar için kullanabilir. Dolayısıyla bir duruma ya da olaya gözü kapalı ve düşünmeden atılmak yerine bir durumu başlatması ve sonuçlandırması halinde kendisine ne katacağını ve o durumu ne denli isteyip istemediğini hesap etmelidir.

Rekabet etme becerileri vardır. Rakibi ne yapacağını düşünüp harekete geçene kadar onun birkaç aktif denemesi olmuştur bile. Elbette düşünmeden harekete geçmek her zaman olumsuz sonuçlar doğurmaz, bazen işler yolunda gittiğinde herkesin imrenerek bakacağı ve gururla anlatacakları bir cesaret hikayeleri vardır.

Aktif, dinamik ve sıkıcı olmayan kişilerdir. Sıkıcı olmamanın yanı sıra bazen kırıcı olabilirler. Ateş etmeden önce nişan almayı öğrenmelidirler. Kendi ateşleri ve fevri hareketleri neticesinde istenmeyen durumlarla karşılaşabilir, kırmak ve incitmek istemedikleri yakınlarını istemsiz incitebilirler. Bazen de küçük bir çocuk gibi istedikleri şeylerin, istedikleri zamanda ve istedikleri şekilde olması için kendilerini yerden yere atabilirler.

 

Koç Burcunun Anlaşabildiği Ve Anlaşamadığı Burçlar

 

Çok iyi anlaştığı: Aslan, Yay ve Terazi

İyi anlaştığı: Kova, İkizler, Boğa

Anlaşamadığı: Yengeç, Oğlak, Balık

Hiç anlaşamadığı: Başak, Akrep

 

Tüm bu yorumlar genel olmakla birlikte iki kişi arasındaki uyum her iki kişinin doğum haritasının karşılaştırılması Sinastri haritası (Eşleşim haritası) ile tespit edilir.