Kör Öldü Badem Gözlü Oldu, Yıldız Öldü Magnetar Oldu

Yine evrenin bir parçasından , bir bölümünden bahsetmek için buradayım. Yazının başlığından duyar kasmamanız dileğiyle diyerek sözlerime başlıyorum .

Size gökyüzünde olan en tehlikeli oluşumlardan biri olan Magnetarları anlatacağım. İlk olarak Magnetarlar proton yıldızlardır yani her yıldız gibi onlarda canlı varlıklardır. Doğarlar , büyürler yaşamak için enerji tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer bir yıldız yaşamak için yeterli enerjiyi bulamazsa ölür tıpkı bütün canlılar gibi. Fakat her canlının tek bir ölüm yolu vardır direkt olarak yok olmak, yıldızlar ise iki farklı yolla ölürler. Bunlardan biri patlayarak bir Süpernova oluşturmak diğeri ise kendi içine çökerek sönmedir. Bizim güneşimiz gibi küçük yıldızlar ömürlerinin sonuna geldiklerinde bütün enerjilerini bitirirler ve kendi içlerine doğru yavaşça çökerler. Bunun sonucunda ise bizim Beyaz Cüce adını verdiğimiz soğuk , parlak beyaz ışık saçan herhangi bir enerjik etkisi olmayan bir varlık geriye kalır. Evlerinizdeki ay lambaları gibi düşünün asla tamamen aydınlatmayan kösede duran dekoratif görüntüler. Küçük yıldızlar çökerek beyaz cüce oldu peki ya devasa büyüklükteki yıldızlar?

Eğer bu devasa yıldızlar bizim güneşimizin kütlesinden  50 kat daha büyükse Süpernova patlaması şeklinde hayatlarına son verirler. Fakat bizim güneşten 30 kat falan büyükse bu sefer sadece nova gerçekleşir ve bunun sonucunda ise Nötron Yıldızları ortaya çıkar. Nova patlamasından sonra ortaya çıkan proton ve elektronlar kütle çekimi yoğunluğundan dolayı kaynaşırlar ve nötronları oluştururlar.

Nötron yıldızları çok küçük yıldızlardır. Küçük fakat enerjileri büyüktür. Yani saf nötrondan oluşan ve çevresine düzenli olarak manyetik gama  dalgaları fırlatan süper garip bir gökcisimleridir ve evrende de bu şekilde fark edilirler deniz feneri gibi yanıp sönerek. Şimdiii gelelim tehlikeli kısma eğer bir nötron yıldızı Magnetar’a dönüşürse işler o zaman biraz karmaşık gergin bir hal alır. Bu ihtimalin ortaya çıkmasının ortalama oranı ise şudur; Her on Süpernovanın birinde bir tane Magnetar ortaya çıkar. Bazı bilim insanlarının teorilerine göre Magnetarlar karadelik olacak kadar büyük değil fakat nötron yıldızı olacak kadarda büyük değil yani baya kararsız biri ve bu durum onu bir hayli sinirlendirmiş. Dönüşümü ise şu şekilde olmuş;

Magnetarlar aklınıza gelebilecek en güçlü mıknatıstan katrilyonlarca daha kuvvetlidir ve eğer yanına yaklaşırsanız kanınızdaki demiri dahi çekip çıkarabilir. Magnetarların işte bu kadar kuvvetli manyetik alanları vardır bu sebeple çevresindeki hiçbir cisme yaşama şansı vermezler. Bu manyetik yapı ise aşırı düzensizdir bazen çok kuvvetli bazen çok cılızdır onu bu kadar tehlikeli yapanda tam olarak bu git-gelleridir. Magnetarları diğer yıldızlardan ayıran diğer özellikler ise yakın zamanda keşfedildi. Magnetarlarda dünyadaki gibi depremler oluyor tabi bu depremler olduğunda büyük bir manyetik alan tekrar ortaya çıkıyor. E hiç iyi bir şeyini bilmiyor muyuz bu garip cismin, tabiii ki biliyoruz. Beyaz cüceler, yıldızlar, kara delikler uzun ömürlüdür, Magnetarlar ise kısa ömürlü canlılardır. En fazla iki milyon yıl dayanabilirler ve bu süre bittiğinde onlarda ölüp beyaz cüce olurlar. Pekii  dünyamızın çevresinde bir Magnetar var mı ? Hayır yok. Fakat bilim insanları çok yakında bir Süpernova patlaması bekliyor : Betelgeuse yıldızı ha patladı ha patlayacak. Sonuçlarından ise nasıl etkilenebileceğimizi bir diğer yazımda okuyacağız. Bol yıldızlı ve evrenin her köşesini keşfetmeye çalışarak kalın….