Kutsal Romantizm!

TBMM Genel Kurulunda 5 partinin imzasıyla 2021 yılı “İstiklal Marşı” yılı olarak kabul edildi. İlk imzayı Meclis Başkanı Mustafa Şentop attı. AKP, CHP, MHP ve İYİ parti çok şaşırtmazken HDP’nin de önergeye imza atması, kimseleri şaşırtmamış olsa da beni şaşırttı.

İstiklal Marşı hepimizin kutsalı fakat ben durup durup temcit pilavı gibi vatandaşı önüne konulan bu kutsal romantizmden sıkıldım.

2021 yılı İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı. Kusura bakmayın da bu millet Cumhuriyet Bayramını, Kurban Bayramını bile kutlayamazken siz 2021’in Mart’ını isterseniz İstiklal Bayramı olarak ilan edin, artık bunlara karnımız tok.

Acaba herhangi bir yılı “Sosyal Adalet Yılı” ilan etmek gibi bir düşünceniz var mı? “Toplumsal Eşitlik Yılı”, “Sosyal Dayanışma Yılı” “Faizde Dağ Gibi Büyüyen Paraları Yatırıma Dönüştürme Yılı”

Sahi kaçınızın bankalarda faizde parası var, merak ediyorum. Hani şu yüzden: Ben kredi kartlarımın asgarisini bile ödeyemiyorum, üstüne faiz biniyor. Yani aranızdan birilerinin parasını faizle kullanmış oluyorum. Zaten kazanamadığım para sizin bankadaki meblağınızın üstüne biniyor. Ondan merak ettim, sakın yanlış anlamayasınız ha!

2021 Vekilleri ve Zenginleri Doyurma Yılı olsun mu?

Mesela Meclis kürsüsüne bir vekil çıkar da “2021 yılındaki maaşımın tamamını devletim, milletim, zor durumda olan vatandaşım için hibe ediyorum.” diye bir kampanya başlatır mı?

Acaba aranızdan biri çıkar da “Meslis’in ve vekilliğin bana sağladığı olanakları 2021 yılında askıya alıyorum. Buradan tasarruf edilen parayı kimsesiz çocuklar yararına hibe ediyorum.” diye avazı çıktığı kadar bağırır mı?

Acaba aranızdan biri çıkar da “Falanca yerdeki konutumun kira gelirini, filanca yerdeki fabrikamın senelik kârının 40’ta birini vatanıma, milletime hibe ediyorum.” diye bir konuşma yapar mı? Zekât niyetine canım! Fazlasında gözümüz yok! Hani İslam’ın beş şartından biri zekât vermek ya! O bakımdan…

Aranızda yetim sevindiren, aç doyuran, sağ elinin verdiğini sol elinden gizleyenler illa vardır, inşallah vardır! Lakin madem vekilseniz topyekun bir ayağa kalksanız da eski saygınızı kazansanız ya!

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan şühedâ!

Sahi cennet vatanın uğruna feda olmak; göstermelik önermelerle, kutsal romantizmi ayyuka çıkaran gaz vermelerle yapılıyordu bu devirde. Pardon, unuttum!

Bu kararı almakla nasıl vatanperver insanlar olduğunuzu kanıtladınız. “Şimdi yükselerek arşa değer belki başınız.”

Alkışlar size olsun! Minnettarız.