MAHALLEMİZİN KAR(I)LARI

Sakın ha ön yargılı bir biçimde açmayın yazıyı! Bilirsiniz geçmişten günümüze ne yazık ki süregelen bir söylemdir, mahallemize yağan lapa lapa karların ayağımızı kaydırmaya çalışması (!) 

Çok yazık tabii, sadece kadınlar için söylenmez bu tabir. Erkekler de kadınlardan bin misli fazla yapar ağız laflarını. Hayatı okumak ya da eline ekmek alma hedefi olmayan bir ton insanın yaptığı eylemdir aslında bu.

“Dikizlemek!”

Oturup başaramadıkları her başarıyı kıskanmak, affedersiniz ama sıçtığı bok olamayacakları insanlar hakkında bir ton konuşmak.

Ah mahalle kar(ı)ları! Amma bembeyazken aslında ne çok çamurlusunuz. Yapmayın, etmeyin denilse size ne fayda? İyi niyet vaaaar kötü niyet var… Şu hayatta kapısına baktığın kişinin bir ihtiyacı var mı niyetiyle değil de gözlerini dikip dikip yan komşuya gidip dedikodu yapmak maksadı olduktan sonra kendine insan demesin bu alemde kimse.

Ne acı ki kökünüz kurumayacak, yüreği iyi olan mahallemizin gül yüzlü kadınları, tonton amcaları ile kendini bir halt zanneden mahallemizin beyazına çamur bulamış kar(ı)ları ve adamları (!) arasında hep ince bir çizgi olacak. Bir kesimin kuyruğuna bastıkça viyyyyaklayıp duracak bir kesim yüzünde büyük bir tebessüm ile sana kahve ikram edecek. Ve çok acı ki bir ailesi yokmuş gibi davranan her bir insan (ne kadar insan olunduğu tartışılır) gün gelecek ilahi adalete çarpılacak.

Beklemedeyiz arkadaşlar! Havlayan köpek ısırmıyor ne yazık ki… Şu pandemi döneminde gördük ki Hobbes pek doğru konuşmuş. İnsan insanın harbiden kurduymuş. Ha 17. yüzyıl ha 21. yüzyıl…

Ne televizyonu açtığımızda içimizi ısıtan bir haber izliyoruz ne de kapının önüne çıktığımızda menfaat düşünmeyen bir insana selam verebiliyoruz. Hayatta maneviyat biriktirmek için ayıklıyoruz, mercimekten taş ayıklar gibi simsiyah olmuş karların arasından pekmez dökeceğimiz o bembeyaz karları arıyoruz.

Daha kötü dönemler gelecek  belki de biliyoruz, insanlığın iyice öldüğü zamanlara denk gelmemek için içimizde hep bir umut besliyoruz.

Velhasıl iyi olmaya çabalıyoruz.