MARS\’A GÖNDERİLEN KEŞİF ARACI NEDEN ÖNEMLİ?

ABD’nin Ulusal Havacılık Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars görevi için hazırladığı ve Persevarance (Azim) adını verdikleri gözlem aracı geçtiğimiz günlerde yaklaşık yedi ay süren uzay yolculuğunu tamamlayıp Kızıl Gezegen Mars’a ulaştı. Ulaşır ulaşmaz ayağının tozu ile de bizlere Mars’ın görüntülerini gönderdi. Daha önce de Mars’a pek çok gözlem aracı gönderildi ve gönderilmeye de devam edecek. Peki, bu aracı diğerlerinden ayıran ne? Neden bu kadar önemli? Kısa ve öz bilgilerle bunlardan bahsedelim.

İnsanlık senelerdir Dünya dışı yaşamın ve uzayda hayatın olup olmamasını araştırıyor. Ancak gerek teknolojik imkanların henüz yeterli seviyede olmaması gerekse de ülke ekonomilerinin bu denli bir yatırımı yapacak bütçelerinin olmayışı, Uzay’da yaşamın olup olmadığını somut delillerle kanıtlayamıyor. NASA’nın gönderdiği son keşif aracının ana hedefi de tam olarak bu.

Mars’a gönderilen önceki keşif araçları sayesinde keşfedilen Jezero adlı kraterde incelemeler yapacak olan bu araç bizlere canlı yaşamı hakkında çok önemli bilgiler verecek. Yaklaşık 3 milyar yıl önce bu kraterin büyük bir göl olduğu ve hatta ülkemizde bulunan doğal güzelliklerimizin de başında gelen Salda Gölü’ne çok benzediği keşfedildi. Burada yapılacak keşifler sonucu bulunabilen her bir canlı bulgusu, Mars’a koloni kurmak adına bizlere çok önemli bilgiler verecek.

Perseverance, keşfi aracı, Jezero Kraterinin çok yakınına indirildi. Daha önce gönderilen araçlardan çok daha gelişmiş ve hızlı hareket edebilen bu araç tıpkı bir insan gibi Mars’ta hareket edecek. İndiği ilk gün yol yorgunluğu nedeni ile dinlenen araç, ikinci günden itibaren çalışmalarına başladı. Tıpkı bir insan gibi olumsuz hava koşullarına karşı kendini koruyarak ilerleyişine devam edecek.

Araçla birlikte gönderilen helikopter de Mars’a gönderilen ilk helikopter olarak tarihe adını yazdırdı. NASA, bu helikopter sayesinde daha uzak mesafeleri daha hızlı ve havadan daha geniş açılarla gözlemleyebilecek.

Perseverance keşif aracını diğerlerinden ayıran bir diğer büyük özelliği ise, kaliteli görüntüler yakalayabiliyor oluşu. Daha önce gönderilen araçlar marsı bizlere kendi pencerelerinden göstermişti. Ancak bu araç adeta kendi ellerimizle fotoğrafları çekmişçesine canlı ve net bir şekilde gösterecek. Aynı zamanda indiği gün dünyamıza bir ses kaydı yolladı ve bizlere marsın sesini dinletti.

Yani artık Kızıl Gezegen’de yaşam var mı, Mars’ta nasıl bir ses var ve Mars’ın en net görüntüleri sayesinde, orası nasıl bir yer hepsini öğrenebileceğiz.