Merkür Retrosu!

Namı değer Merkür Retro!

Elbette hiçbir gezegen fiziksel olarak geri gitmez. Bu durum, yer merkezli gözleme göre Dünya’nın dönüş hızı ile gezegenin dönüş hızı arasındaki fark olarak algılanan göz yanılgısıdır. Yani kısaca gezegenin boylamsal hareket hızının Dünya’ya göre yavaşlamasıdır. Bazı ünlü ve kadim Astrologlar, gezegenin geri gitme olayını tren metaforu ile basit bir şekilde açıklar.

”Bu olay en iyi birbirine paralel olarak giden iki tren örneğiyle açıklanır. Siz eğer hızlı giden trende oturuyorsanız, önce yavaş giden trenin hareket etmediğini, sonra da geri gittiğini düşünürsünüz.”

Merkür, bugün ve yarın durağan (stationary) pozisyonda olup 1 Şubat itibari ile geri hareketine başlayacak.. Kova Burcunun 26 derecesinde başlayacak ve 21 Şubatta yine Kova burcunun 11 derecesinde sonlandıracak geri hareketini. İleri hareketine dönüp eski hızına kavuşması Mart başını bulacak.

Öncelikle Merkür retrosu için çok fazla konuşulduğunu ve fazla anlam yüklendiğini düşünüyorum hatta bu konuda yazmayı bile düşünmüyordum ancak çevremden korku sinyalleri aldığım için yazmaya karar verdim. Hiçbir Gök cisminin yeryüzünde yaşayan bizlere hayatı zehir etmek gibi bir gayesi yoktur. Bazı enerjilere uyumlanmak, bazı negatif durumları da deneyimlemek gerekiyordur belki de.. Negatif durum derken emin olun 2020 de yaşanan göksel geçişler kadar zorlu bir etki yok gökyüzünde.

Geri hareketini Kova Burcunda yapacağı için Kova burcu bir Hava elementi ve Merkür de iletişimi, sözlü ya da yazılı diyalogları, kısa mesafe yolculukları anlatan bir gezegen olduğu için başlıca dikkat edilmesi gereken konuların başında iletişim geliyor elbette. Kova burcu teknolojiyi ve teknolojik aletleri anlatan bir gezegen olduğu için elektrikli ev aletlerinde, telefon bilgisayar gibi elektronik aletlerde veya araçlarımızla ilgili evet sıkıntı çıkarabilir.

Şubat ayı boyunca telefon, bilgisayar, elektrikli ev aletlerini kullanmadan, aracımıza binip yolculuk yapmadan bir ay geçiremeyeceğimize göre, bu enerji ile uyumlanıp normalden bir tık daha fazla dikkat ederek çok ta fazla büyük büyük anlamlar yüklemeden geçirebiliriz dönemi.

Yarım kalan işleri toparlamak, geçmişten gelen alacaklarınıza ulaşmak, geçmişte size verilen sözlerin tutulması veya sizin verdiğiniz sözleri tutabilmeniz adına bir fırsatınızın oluşması, eski sevgililerin dönmesi ve yarım kalan aşk maceralarının tamamlanmak adına tekrar bir alevlenmesi, psikolojik tedavi süreçleri, bilinçaltı çalışmaları, içinize sinmeyen yarım kalmış konuların tekrar bir gün yüzüne çıkartılıp toparlanmak adına masaya yatırılması için muazzam zamanlar, keyifle kullanın derim..

Ayrıca kısaca bir dip not olsun Doğum haritanızda Merkür zaten Retro harekette ise, bu enerjiye uyumlu doğduğunuz için diğerleri kadar etkilenmezsiniz..