Noel Zamanı

•Hristiyan aleminin bütün bir sene beklediği Noel yani Doğuş Bayramı, bugün birçok yerde coşkuyla karşılanıyor. Noel, her sene 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı bir Hristiyan bayramıdır. Her ne kadar bu tarihte Hristiyanlar tarafından kutlanılan bir bayram olsa da artık Hristiyan olmayan birçok insan tarafından da benimsendiği için dini kalıplardan uzak bir şekilde insanların birbirlerine hediye alarak kutladığı bir gün haline gelmiştir. Görüyoruz ki artık Noel ve yılbaşı kutlamaları birbirinden ayrı düşünülmeyen, iç içe iki unsur.

•Bu zaman diliminin en bilindik figürü Noel Baba ve süslenmiş çam ağaçlarıdır. Çocukların hediye beklediği Noel Baba ve her boyuttan çam ağaçlarını özellikle yurt dışında her yerde görmek mümkün.

•İlk Noel kutlaması miladi takvime göre 336 yılında Roma’da yapıldı. Şimdi ise dünyanın dört bir yanında kutlayanlar var. Bazı ülkelerde Noel ve yılbaşı ortak bir tatil ile geçiriliyor bazı bölgelerde ise 24 Aralık tarihinden Noel kutlanmaya başlanıyor. Noel kurabiyeleri, şekerlemeler, hindi gibi yiyecekler bu dönemlerin vazgeçilmezi.

•Ülkemizde büyük tartışma yaratan bu konu hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Dini değerleri zedeleyen bir kutlama olduğunu düşünenlerden misiniz yoksa artık dini yargılarından arınmış yeni yıl kutlamasına dönüşmüş bir aktivite olduğunu mu düşünüyorsunuz?

•Ben dini değerleri zedelediğini asla düşünmüyorum. Tam tersine yeni gelen bir yılı karşılamanın, doğum günü kutlamak kadar basit ve insancıl olduğunu düşünüyorum. Herkesin birbirinin zevkini, isteklerini düşünerek hediye almaya çalışması, pandemiden önce normal şartlarda mekanlarda veya evlerde toplanıp, süslü ortamlarda vakit geçirip eğlenmek çok güzel bir olay.