‘obsesif’ karakterler hakkında 5 film

Whiplash” Directed by Damien Chazelle

2014 ‧ Dram/Drama

İlkokul ve lise yıllarımızda içeriye girdiğinde saygıdan değil de korkudan ayağa kalktığımız öğretmenlerimizi hatırlar mısınız? Bu film ile bizzat o öğretmenim aracılığıyla tanışmıştım. 

Film, Andrew Neiman’ın davulunun üzerine düşen ter damlalarından anlayacağımız üzere ‘şahsen’ muazzam bir davul performansı sergilerken içeriye giren Terence Fletcher’ın bu resitali görmemezlikten gelmesi ile başlıyor. Bizim bildiğimiz öğrenci-öğretmen ilişkisinin aksine psikolojik bir savaş haline gelen bu ikilinin arasındaki ilişki, birçok sahnesi ile çoğu gerilim filmine taş çıkartacak seviyede. 

2014 yılının Oscar filmi olmasının yanı sıra ‘’En İyi Yardımcı Oyuncu’’ Oscar’ı ile birlikte 3 Oscar ve 88 ödül kazanmıştır. 

I, Tonya” Directed by Craig Gillespie

2017 ‧ Komedi/Dram

Henüz küçük yaşta buz patenine olan ilgisini ve potansiyel yeteneğini gören Tonya’nın annesi LaVona’nın onu zorlamalarla kursa yazdırmasıyla başlayan film, psikolojik ve yer yer fiziksel şiddet içeriyor.

İşçi sınıfından gelen Tonya’nın gerek aile yapısı gerek kıyafetleri ve duruşu ile Amerika’nın ‘proje’ patenci standartlarına uymaması gerekçesi ile jürilerle verdiği savaşın yanı sıra annesi ve sevgilisi ile ilişkisinin dalgalanmaları ile birlikte paten kariyerinin nasıl şekillendiğini konu alan bir röportaj niteliğinde bir filmdir. Yaşanmış bir hikayeyi konu alan I, Tonya 75, Altın Küre Ödüllerinde 3 adaylığı, 1 ödülü vardır. 

The Prestige” Directed by Christopher Nolan

2006 ‧ Gizem/Dram

Daha ilk sahnesinden itibaren izleyicinin merak mekanizmasını harekete geçiren filmimiz, her eserini hayranlıkla izlediğim bir Christopher Nolan filmidir. Birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini konu alan bu filmin intikam ve rekabet, onurlu ve onursuz düşmanlık, hırs, çalışma, sabır ve strateji içermesinin yanı sıra bir Nolan klasiği olarak geçmiş ve günümüz arasında mekik dokur.

Eğer Alaaddin’in sihirli lambası elime geçecek olsaydı 3 dilek hakkımdan birini bu filmi her izlediğimde hafızamdan sildirmek için kullanabilirdim. Tekrar tekrar izler ve beynimi ateşe veren finalinin tadını çıkarırdım. Sevgili okuyucu, are you watching closely?

Black Swan” Directed by Darren Aronofsky

2010 ‧ Gerilim/Dram

Nina’nın başarısızlığı asla bir seçenek olarak görme şansı vermeyen annesinin mükemmeliyetçi kanatları altında ilerleyen bale kariyerini konu alır. Pespembe ve pofuduk olan yatak odası hala annesinin rahminde yaşıyormuş hissi veriyor bana. Prestijli bir bale okulunda eğitim alan Nina, Siyah Kuğu balesinde başrolü almaya çalışırken hocası Thomas’ın ona beyaz kuğu için mükemmel olduğunu ama siyah kuğu için yetersiz olduğunu söylemesi üzerine rolü almak için verdiği savaş içerisinde içindeki cinselliği ve yıkıcılığı ile kısacası ‘siyah kuğu’ ile tanışır. Brrrrr. 

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile” Directed by Joe Berlinger

2019 ‧ Suç/Gerilim

Bir adam düşünün ki; sanık olarak girdiği davalarda kendi avukatlığını yapıyor, öyle etkileyici konuşuyor ki mahkeme salonunda, televizyonda, radyoda onu dinleyen herkesi kendine hayran bırakıyor, kadınlar onu görebilmek için mahkeme salonlarının önlerinde sıra oluyor ve ilgisini çekebilmek için saçlarını uzatıp siyaha boyuyorlar. Çünkü Ted Bundy, eski sevgilisine benzeyen genç kadınları öldürüyor. Evet, o bir seri katil. 

Disney Channel evreninden aşina olduğumuz yunan tanrısı Zac Efron’u Ted Bundy olarak gördüğümüz bu film, Lily Collins, Kaya Scodelario ve John Malkovic gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Film sonunda yaşanan tüm bu kan dondurucu olayların gerçek röportajlarla desteklendiğini gördüğümüzde içimizdeki ürpertiyi ve tüm bu katillerin aramızda dolaştığı fikrini aklımızdan atmanın zor olduğunu söylemek mümkün.