Olimpiyat Logosunun Anlamı nedir?

Olimpiyatlar…

Öncesine gidilecek olursa Antik Roma zamanında düzenlenen ve üstüne, filmler diziler yapılan o kanlı oyunları görmeniz mümkündür. Roma İmparatorunun “Halk bir şeylerle oyalanmalı!” diyerek başlattığı ve halkın içindeki şiddet duygusunu tatmin eden ve o dönemde Roma’ya baş kaldırmış tüm halkların erkeklerini köle olarak ölümüne dövüştürdüğü oyunlar düzenleyerek dünyaya bir vahşet armağan etmiştir.

Fakat her alanda görüldüğü gibi Antik Yunan devletleri bu vahşeti daha insancıl olarak düzenlemiştir ancak tam olarak nerde ve ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi yoktur. Lakin bununla ilgili birçok efsane vardır:

Zeus efsanesi, Herakles efsanesi gibi. Modern Olimpiyatların başlangıç tarihi ise kesindir: 1896 yılında Pierre De Coubertin önderliğinde düzenlenmeye başlanan bu yarışmaların anlamı ‘Dünya Halklarının Barışı’ olarak belirlenmiştir ve bu yarışmalara bir logo yapılmış, her kıtaya bir renk verilmiş ve bu renkler halkalar şeklinde birbirine bağlanmıştır. Bunlar şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

Mavi-AVRUPA

Sarı-ASYA

Siyah-AFRİKA

Yeşil-AVUSTURALYA

Kırmızı-AMERİKA