Orantı/sız Şiddet!

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gözaltına alındıktan sonra karakolda hayatını kaybeden genç haberi ülkeyi karıştırmaya yetti.

2020’nin gündemde en çok kalan olayı “George Floyd”dan sonra benzer bir durum Belçika’da yaşandı. Afrika kökenli 23 yaşındaki İbrahima Baria isimli genç, gözaltına alındıktan bir süre sonra karakolda hayatını kaybetti. Orantısız şiddetin kurbanı olduğu iddia edilen İbrahima Baria’nın durumu akıllara “Black Lives Matter” sologanlarıyla anımsadığımız George Floyd’u getirdi.

Dünyanın hemen her ülkesinde göçmenlere, siyahi insanlara, mültecilere yönelik şiddet gittikçe artıyor. Milliyetçilikle faşizmi birbirine karıştıran kolluk kuvvetleri de bu şiddetin başını çekiyor.

Brüksel’de meydana gelen son olaylarda sokaklar karışırken Belçika Kralı Phillip de aracıyla göstericilerin arasında kaldı. Kralın aracını taş yağmuruna tutan göstericiler, orantısız şiddeti eleştirmek için döküldükleri sokaklarda, kendileri de orantısız şiddet kullandı. Belçika polisi, olayları “terör kategorisi”ne soktuğunu ilan etti. Çatışmalar henüz durulmuş değil.

.

.