Pakistan Mahkemesi Bekaret Testi Uygulamasını Kaldırdı

Pakistan’da tecavüz mağdurlarına yönelik uygulanan insani değerlere aykırı bu uygulama, mahkeme tarafından mağdurları şüpheli duruma düşürmek amacıyla kullanıldığı ve faili, cinsel şiddetin odağı olmaktan uzaklaştırdığı için kaldırıldı.  Lahore yüksek mahkemesi, bekaret testinin ve muayenesinin hukuki hiçbir dayanağı olmadığı gibi, cinsel şiddet mağdurunun itibarını zedelediği gerekçesiyle bu çağdışı uygulamayı kaldırma kararı aldı.

Yargıç Ayesha Malik, mağdura yönelik bekaret testi uygulamasının tıbbi ve bilimsel bir gerekliliği olmadığı halde, cinsel şiddet vakalarında tıbbi protokoller adı altında yapıldığını söylemiştir. Yargıç, insanlık onuruna aykırı bir biçimde küçük düşürücü olan bu uygulamanın, faile ve cinsel şiddete odaklanması gerekirken; mağduru odağına alarak kişiyi şüpheli bir duruma düşürmeye çalıştığını ifade etmiştir.

Birleşmiş Milletler’in 2018 raporuna göre, bu uygulama 20 ülkede hâlâ yer alıyor ve kadınların rızasının olup olmadığına bakılmaksızın; cinsel şiddet mağdurlarına veya evlilik öncesi cinsel ilişkiye girme gibi “ahlaki bir suç” işlemiş olmakla itham edilen kadınlara uygulanmaya devam ediyor.

Karar şüphesiz ki feminist hareketin onlarca yıl uğraş sonucu elde ettiği, aktivizm tarihinin doruk noktasında yer alan kazanılmış bir haktır.

Pakistan’da hem kadınlar hem erkekler için evlilik öncesi cinsel ilişki hâlâ bir suç olarak kabul görüyor ve beş yıl hapis cezası gibi bir cezai yaptırımı var, bu sebeple, avukat ve insan hakları aktivisti olan Nighat Dad; kadınların tecavüz vakalarını bildirmelerinin önündeki engeller aşılamasa da, bu kararın engellerin kaldırılmasına önayak olacak şekilde tarihi bir niteliğe sahip olduğunu söylüyor.

Ekim ayında, Human Rights Watch, bekaret muayenelerinin, Pakistan’da uzun zamandır uygulanan ceza yargılamalarının bir rutini olduğunu söyleyerek; mizojinist bir yaklaşımla “cinsel ilişkiye alışık” bir kadının, tecavüze uğraması olasılığının daha düşük olduğunu söyledi. Şaşırtıcı olmayan bir biçimde, bu tarz kadın düşmanı söylemlerin sonuçları büyük ve yıkıcı olur. Öyle ki, polis ve savcılar bu sonuçları tecavüz mağdurlarını yasadışı ilişkiye girmekle suçlamak ve mağdurlara suçlu muamelesi yapmak için kullanarak, asıl suçluları aklamaya çalıştı.

Bu kararın sadece Pakistan’ın en kalabalık eyaleti olan Pencap’ta uygulanacak olması eksik ve adil olmayan bir sonuç olsa da, yine de pek çok mücadelenin önünü açacağı ve kadınları cesaretlendireceği aşikar.

 

via: https://www.theguardian.com/global-development/2021/jan/06/virginity-tests-for-female-survivors-outlawed-by-pakistani-court