PUBG; Bir tas çorba

Brendan Greene tarafından tasarlanan ve PUBG Corporation tarafından geliştirilen PC için PUBG, çıkışından bir yıl sonra Tencent, oyunun mobil versiyonunu geliştirdi. 9 Şubat 2018’de ilk olarak Çin’de çıkan oyun, 19 Mart 2018 tarihinde ABD ve diğer 122 ülkede kullanıcıların beğenisine sunuldu. Aynı anda hem Android hem de iOS platformuna gelen oyun için bunun bir avantaj olduğu söyleyenebilir. Ayrıca bir diğer avantaj ise tabii ki oyunun kontroller hariç masaüstü versiyon ile aynı olmasıdır.

Çin hariç, tüm dünyada altı yüz milyondan fazla indirme yapıldı. Sosyal platformlardaki insanlar da bu ilgiyi lehine çevirmekte geç kalmadı. YouTube videoları çeken sayısız oyuncular ve canlı yayın yapan oyuncular oyunu daha da ilgi çekici hale getirdi. Türkiye’de ve Arap Ülkelerinde sevilerek oynanan oyun ise yaz aylarında Miramar haritasının gizemli orman modunda getirdiği içerikle büyük tepki çekti. Modda, puta tapınma seçeneği vardı ve Müslüman oyuncular büyük tepki gösterdi. Tencent, tepki sonrası modu geri kapattı ve üzgünüz mesajını verdi. Bolca tepki, bolca beğeniyle varlığını sürdürmeye ve oyun dünyasında adını sıkça duyurmaya devam eden PUBG bazı ülkelerde yasaklandı.

Çinli yetkililer, oyun “kan ve vahşet” içeriklerini barındırdığı için PUBG Mobile’ı yasakladı Ancak 2019’da Tencent Games, oyunu artık Çin’de yayınlamak istemediklerini duyurdu ve yetkililer tarafından belirlenen tüm kısıtlamaları karşılayan yeni bir isimle “Game for Peace” adında yeniden yayınladı. Resmi olarak PUBG Mobile, kendi ülkesi Çin’de yasaklandı.

Irak hükümetinin yasağı koymasından birkaç ay sonra, Ürdün Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu PUBG Mobile’ı yasaklamaya karar verdi. Yetkililer, oyunun kullanıcıları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtti ve yasakladı.

Temmuz 2020’de Pakistan’da, oyunun bağımlılık yaptığını, zaman kaybı olduğunu ve çocukların fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerinde ciddi bir olumsuz etkiye sahip olduğunu belirterek yasakladı ancak aynı ay içinde yasak kaldırıldı.

Oyun, Nisan 2019’da Nepal’de de askıya alındı. Nepal Telekomünikasyon Kurumu, oyunun gençlerin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirtti fakat yasak, Nepal Yüksek Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Hindistan da yasak koyan ülkeler arasında. On altı yaşında bir gencin, oyun oynarken iki gün boyunca yemek yemeyi ve su içmeyi unuttuğu için yaşamını kaybetmesi sonucunda bu karar hızla alınmıştı.

Türkiye’de de yasaklansın sesleri yükseldi fakat henüz bir adım atılmadı. Bakalım gelecek günlerde neler olacak?

Oyun hâlâ varlığını sürdürüyor ve oyunu eğlence sektörüne kazandırmayı başaran birçok oyuncuya kazanç sağlamaya devam ediyor. Uzun bir süre daha çok izlenen oyun videoları arasındaki yerini korumaya devam edecek gibi görünüyor.