Şehir Işıkları Eşliğinde Akşam Yemeği Önerileri

İstanbul’da Yemek Nerede Yenir?

Ambiyansları, manzaraları, yemek ve müzikleriyle şehri hissettiren mekanlar.. Bir akşam yemeğinden beklentinizin tamamını karşılama potansiyeline sahip bu mekanların isimleri, nerede bulundukları, fiyat aralıkları, kurulu oldukları konseptler ve birtakım eleştirilerini bu listede bulacaksınız.

Özel Bir Günde Akşam Yemeğiniz İçin En İyi Restoran Önerileri

  1. Chalet

Beşiktaş’ta bulunan Swissotel The Bosphorus’a ait bu restoran İsviçre Dağ Evleri’nden esinlenmiş olup, size İsviçre’deymişsiniz hissi verecektir. Şehrin gürültü ve kargaşasından uzaklaşmak isteyip, yeşile özlem duyanlara mükemmel bir öneridir Le Chalet!

Orijinal olarak İsviçre’den getirtilmiş 122 senelik bir dağ evinin içinde hizmet veren Chale, Alpler’de kayak sonrası şömine başında şarap içmelik  bir mekan. Bu restoranın yemek kombini İsviçre’ye özgü fondü türleridir. Genelde Türkiye’de sıklıkla karşılaşılan çikolatalı fondünün yanı sıra burada et fondü, peynir fondü ve türevleri ikram edilmektedir. Peynir Fondü “Chalet” (yani; appenzeller , gravyer, vacherin fribourgeois peynirlerinin eritmesi şarap ve viski eşliğinde servis edilir.)

Üç kişilik Fondue Chinoise istediğinizde ise, soğuk soslarla servis edilen dilimlenmiş dana filetosu ve kaynar olarak et bulyonlu, mantarlı, lahanalı su gelecektir. Bu gelen suyun içerisinde etinizi haşlıyorsunuz.

Bir de kızgın yağ versiyonlusu vardır o da çok lezzetlidir, Fondue Bourguignone. Masanıza gelen ince dilimlenmiş çiğ etleri stick yardımıyla, masada bulunan kızgın yağa batırıp 3-5 dk aralığında pişirip yemeniz gerekir.

Bu restoranta dair her şey böylesine harikayken bir kusuru menüde gösterilen fiyatların 2 kişi şeklinde gösterilip aslında tek kişilik fiyat olmasıdır.

İki kişi için ortalama fiyatı alkol dahil ortalama 600 tl’dir.

2-Duble Meze Bar

Hem Karaköy’de hem de Asmalımescit’te şubesi bulunan bu restoran için tavsiyemiz Asmalımescit’tekidir. Efsane Türkçe pop müzikleri ile öne çıkan bu mekana kalabalık gruplarla gidebilirsiniz. Fix menü dışında bir seçenekleri bulunmaması yönünden bir eleştiri getirsek de yemeklerin tadı ile gecenin ilerleyen saatlerinde ortaya çıkan dj’in herkesi 90lar Türkçe pop eşliğinde dans ettirtmesi keyifli anlar oluşturacaktır. Fix menü fiyatı 265 Tl civarıdır.

3- Frankie

Nişantaşı’nda bulunan Sofa Otel’in restoranı olup, içerisinin ambiyansı, ışıklandırması ve dekorları mükemmel olup bir yandan da soft müzik tüm bunlara eşlik etmektedir ancak ne yazık ki yemek porsiyonları aşırı minimaldir. Yine de şık bir yemek düzenlemek ve kalabalık misafirleri yemeğe çıkartmak isteyenler için oldukça ideal bir restorandır. Başlangıç, ana yemek ve tatlı fiyatı ortalama 350 TL’dir.

4- City Lights

Kalabalık bir gruptan ziyade, romantik bir akşam yemeği yemek isteyenlerin tercihi olabilecek nitelikteki bu restoranda yandaki boydan camdan şehrin ışıklarını ve alabildiğine İstanbul manzarasını görmeniz mümkündür. Bir yandan canlı/slow müzik eşliğinde şarabınızı yudumlayıp bir yandan şehri izlemek isterseniz en doğru restoranda olabilirsiniz. 2 kişi için ortalama fiyatı 370 Tl’dir.

5- Beyoğlu Şaraphanesi

Şarap portföyü çok geniş olup, şarap- peynir-atıştırmalık tabakları oldukça başarılıdır. Binlerce tür şarabın içerisinde seçim yapmak bir hayli zor olsa da tadımlık şaraplar kısmında birden fazla şarabı içme şansınız olacaktır. Eğer çarşamba günü giderseniz sizi canlı caz yapan bir ekip karşılayacaktır. Dilerseniz işten sonra günün yorgunluğunu atmak için, dilerseniz de özel bir günde tercih edebileceğiniz geniş bir menüsü vardır. Fiyatları ise uygun olup, 2 kişi için alkollü 230 Tl civarındadır.

Kokteyl İçebileceğiniz En İyi Mekanlar

1- Alexandra

Youtube üzerinden çeşitli videolarına, tanıtım ve birkaç kokteyllerinin tarifine ulaşabilirsiniz. Kalabalık gruplar için aşırı uygun olan bu mekanın kokteyllerinin tadı inanılmaz olup, verdiğiniz parayı sonuna kadar hak eder niteliktedir. Bunun yanı sıra Arnavutköy’de manzarasına doyamayacağınız bir çatı katında bulunmaktadır. Kokteyl fiyatları 60 Tl civarındadır.

2- Monkey

Taksim’de bulunmasına rağmen asla Taksim’i hissettirmeyen, yüksek bir katta olduğundan günbatımında tüm İstanbul’u görme imkanınız bulunan tatlı mı tatlı bir mekan. Güneşi elinde kokteylle batırmak isteyenler ve fotoğraf çekilmek isteyenler için en uygun mekan olacaktır. Kokteyl fiyatları 50 TL  civarındadır.

3- Moretendars

Arkadaşınızla sakin bir müzik eşliğinde sohbet etmek, kokteyl içmek için en uygun barlardandır. Diğer barlara görece sakin ve miniktir. İçeceğinize karar veremezseniz barmene danışabilirsiniz. Ekşi-tatlı kokteyllerinde tat olarak üstüne olmadığını söyleyebilirim. Ancak gelmeden yer ayırtmanız gerekebilir. Karaköy’ün minik kafelerinde yer bulmak oldukça büyük bir sıkıntı ne yazık ki. Kokteyl fiyatları ortalama 50 Tl’dir.

En İyi Çikolatacıların Listesi

1- Willy Wonka

2- Chocolate Sarayı

3- Mendel’s

4- J’adore

En İyi Cafelerin Listesi

1- Grey

2- Muse

3- Limonlu Bahçe

4- La Boom

5- Backyard

6- Bebek Noi

7- The House Cafe Nişantaşı