Seneca ve Yaşam

Seneca, Roma İmparatorluk döneminin önemli bir felsefi figürüdür. Latince yazan Stoacı bir filozof olarak Seneca, Stoacılığa kalıcı bir katkıda bulunmuştur. Yaşadığı dönemde Stoacılık literatüründe merkezi bir yere sahip olan Seneca sonraki nesillerin sahip olması gereken Stoacı düşünce anlayışını da şekillendiriyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki Seneca’nın felsefi çalışmaları, Rönesans’ta Stoacı fikirlerin yeniden canlanmasında büyük rol oynadı.

Yaklaşık 2000 yıl önce yaşamış olan Seneca “Mutlu Yaşam Üzerine” veya diğer bir adıyla “Yaşamın Kısalığı Üzerine” kitabında yaşam ve insana dair birçok öneride bulunmuştur.

İşin güzel yanı Seneca’nın fikirleri zamansızdır ve günlük yaşamımızda neye odaklanmamızın önemli olduğunu (neyin olmadığını) değerlendirirken çabalarımızı nereye yoğunlaştırmamız gerektiğine dair bir kılavuz olarak kullanılabilir.

Seneca’ya göre, huzurlu bir hayatın nasıl yaşanacağına dair bazı fikirleri derleyip sunmaya çalışacağım.

  • Gerçek doğanızdan yararlanmak üzerine: Özünüzde kim olduğunuzdan en iyi şekilde yararlanın. Kişiliğinizi, iyi olduğunuz şeylerin türlerini, temel güçlü yönlerinizi ve yıllar içinde geliştirdiğiniz becerilerin yanı sıra yapmaktan zevk aldığınız etkinlikleri düşünün. Kişisel tercihlerinizden en iyi şekilde yararlanın ve onları güçlendirmeye ve kendi kişisel sermayeniz olarak kullanmaya odaklanın.
  • Hayatı aşırı yaşamak üzerine: Aşırılıklar sürdürülebilir değildir. Bunun yerine, her şeyi ölçülü bir şekilde yapmaya çalışın. Bu hem profesyonel hem de kişisel yaşamınız için geçerlidir.
  • Hayatta karşılaştığınız zorluklar hakkında: Karşılaştığınız bir zorluğa direnmek yerine şikayet etmeyin. Bunun yerine, koşullarınıza alışın. Mevcut durumunuzda bulabileceğiniz avantajlara odaklanın ve her zaman olayların olumlu tarafına bakın.
  • Zorluklarda: Geçecekler. Aslında, sonsuza kadar sorun olarak kalacak tek bir sorun yoktur. Bunu nasıl çözeceğinizi düşünmek sizin yararınıza. Bir engelin üstesinden gelmenize veya bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak, şu anda sizin için hazır olana odaklanın. Uzaktaki bir şeye uzanmayın, şu anda sizin için yararlı olamaz. Sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanın.
  • Değişim halinde: Mümkün olduğunca esnek olun. Sadece değişimle başa çıkmamalısınız, aynı zamanda onu öngörmeli ve kucaklamalısınız. Değişim korkunuzla çalışmaya çalışın ve kendinizi içinde bulabileceğiniz yeni koşullara uyum sağlamak için bir şeyi değiştirmek için katı veya inatçı olmamaya çalışın.
  • Arkadaşlığı neyin harika kıldığı üzerine: Arkadaşlık, paylaşım ve sadakat etrafında döner. Gerçek arkadaşlar bilgiyi, tavsiyeleri, sırları ve kahkahaları paylaşırlar. Hüzünlü veya kötü ruh halindeki insanlardan kaçınmak için elinizden geleni yapın ve her zaman şikayet edenlerden uzak durun, çünkü Seneca’nın sözleriyle bu insanlar gönül rahatlığının düşmanıdır.
  • Anlamsız faaliyetler hakkında: Diğer insanları etkilemek uğruna, oburluğunuzu, kibirinizi veya materyalist şeyler arzunuzu besleyen faaliyetlerle zaman kaybetmeyin. Örneğin, Facebook veya Instagram’da paylaşılan lüks tatiller ve lüks yaşam tarzları hakkında sosyal medya güncellemeleriyle dolu günümüz hayatımıza kolayca uygulanabilir. Çoğunluğun takıntılı olduğu şeyi taklit etmeyin. Bunun yerine, zamanınız konusunda daha akıllı olun: belirli bir yaşam hedefine odaklanın ve ona ulaşmak için bir plan oluşturun. Rastgele durumların, şansın veya diğer insanların davranışlarının hayatınızı nasıl yönetmeniz gerektiğini belirlemesine izin vermeyin.
  • Duraklamak ve dinlenmek için zaman ayırmak hakkında: Çalışmakla ve kişisel hedeflerinize doğru ilerlemekle meşgul olsanız bile, her zaman pillerinizi şarj etmek için zaman ayırmalısınız. Bunu yapmazsanız, zihinsel donukluğun ve hatta uyuşukluğun sonuçlarına maruz kalabilirsiniz. Yemek yemekten vücudunuzu ve beyninizi beslemeye, iş yükünüzü eşit bir şekilde yönetmeye ve bol uykuya kadar kendinize dikkat edin.
  • Mizah üzerine: Hayatı her zaman fazla ciddiye almayın. Hayatın daha aydınlık tarafını görmek için her zaman zaman ayırın. Seneca’nın sözleriyle, hayatla dalga geçmek, ona ağlamaktan daha medeni.

Seneca evrensel olabilen az sayıdaki filozoflardan biridir. Yaşamının üzerinden 2000 yıl geçiyor olmasına rağmen verdiği öğütler bugün bile bizlere ışık olmakta. Yaşama onun perspektifinden bakıyor olmak kendi yaşamamızı da sorgulamayı gerektiriyor. Ders çıkartmak dileğiyle.