SİNEMADA GÖRÜNTÜ YÖNETMENİNİN ÖNEMİ

Kadrajları ve kameranın nereye konulacağını yönetmen mi belirler yoksa görüntü yönetmeni mi? Bu sorunun cevabı setten sete ve yönetmenden yönetmene farklılık gösterebilir. Bazı yönetmenler bütün kadrajları kendileri belirlemek ister ve görüntü yönetmenine hiç söz hakkı vermez. Böyle yapan yönetmen sayısı sinema tarihinde bir elin parmaklarını geçmez. Genelde yapılan ve normal olan ise yönetmen ve görüntü yönetmeninin setten önce beraber çekim planı hazırlayarak kadrajları belirlemesidir. Yönetmen setten önce görüntü yönetmeni ile kadrajları planlı bir şekilde belirleyebilirse, yönetmen sette görüntü yönetmenine az karışır.

Geçen yazımda bir filmin beynine yönetmen demiştim. Bence filmin gözlerini oluşturan kişi de görüntü yönetmenidir. Bir filmde her ne kadar kadrajları yönetmen ve görüntü yönetmeni beraber belirlese de iyi bir görüntü yönetmeni her filmde farkını gösterir.

Eğer Hollywood filmleri üzerinde gözlem yaparsak iyi görüntüsü olan filmlerin çoğunun görüntü yönetmeni ünlü kişilerdir. Her ne kadar ülkemizde ve hatta Dünya’nın çoğu yerinde değeri tam olarak bilinmese de görüntü yönetmeni bir film için en önemli unsurlardan ve yönetmenin en çok yardım alacağı kişilerden biridir.

Çünkü görüntü yönetmeni, ışık şefi ile iletişime geçer ve yönetmenin kafasındaki mekanların gerçeğe yansıması için çalışır. Işık şefi ve sanat ekibi birbiri ile ne kadar iyi uyum yakalarsa film görsel açıdan o kadar etkileyici olur.

Tüm bu sanat ve ışık yönetmenden hemen önce görüntü yönetmene bağlanır. Bunun için bu ekiplerin görüntü yönetmeni ile çok uyumlu çalışması gerekir. Bu ekiplerin uyumu ve iyi çalışması, yönetmenin yükünü azaltır ve filmin daha iyi bir hal almasını sağlar.

Sonuç olarak görüntü yönetmeni filmin daha çok teknik kısmında görev alır. Bu sebep ile bazı kesimler tarafından yeterince saygı görmese bile sinema görsel bir sanat olduğu için filmin başarısında büyük bir rol oynar.

Konuşturmaktan çok göstermenin önemli olduğu bu sinema sanatının önemli çalışanlarının biri de görüntü yönetmenleridir.