Sinemada Senaryonun Önemi

En yeni sanat dalı olarak kabul edilen sinema bir ekip sanatıdır. Pek çok kişi izlemese de filmden sonra akan jenerikte ortalama 2 saatlik bir film için yüzlerce kişinin çalıştığı görülebilir. Bu ekip arasında en çok öne çıkan 3 kişi vardır. Bunlar yönetmen, senarist ve görüntü yönetmenidir. Bu yazıda bir filmin çıkmasında kilit rol oynayan 3 meslekten senaristi anlatmaya ve bir film için önemini sizlere aktarmaya çalışacağım.

Senarist aslında garip bir meslek. Filmin içerisinde çok fazla olduğu ama sette olmadığı için garip bir arada kalmışlığı var. Görüntüye çekilmesi için belirli bir formatta metin yazıp sonra bunu yönetmene emanet ediyorsunuz. Yazdığınız metin çoğu zaman hayalinizdeki gibi olmaz. Çünkü metni görsele çeviren ekibin başında yönetmen geldiği için yönetmenin sizin yazdığınız metinden anladığı şeyi izlersiniz.

Senaryoyu diğer edebi metinlerden ayıran en önemli özelliği, içinde edebi söylemlerin bulunmaması. Senaryoda karakterin yaptığı her hareket, olan her olay ve söylene her söz olduğu gibi sade bir şekilde ve edebi süslemeler yapılmadan yazılır. Hatta çoğu kişi bu sebep ile senaryo okumayı sıkıcı bulur.

Tabi senaristin çekim sürecinde bulunmaması onu film için önemsiz biri yapmaz. Yönetmenin yol haritasını ve hikâyenin gidişatının çoğunu senarist belirler. Çekim esnasında birkaç ufak değişiklik olsa bile filmde gördüğümüz çoğu olay senarist tarafından yazılmıştır. Bir filme bütçe bulmak içinde senaryo çok önemlidir. Eğer iyi bir hikâyeniz varsa çoğu zaman o hikâyeyi görüntüye çekecek kişileri ve maddi imkânı bulabilirsiniz. İyi filmin temel taşlarından biri iyi bir hikâyedir.  

 Peki her iyi hikâye iyi bir şekilde filme çekilebilir mi? Kesinlikle hayır. Zaten sinemayı özel yapan şeylerden biri de tam anlamı ile ekip çalışması olmalıdır. İyi bir senaryo kötü bir şekilde çekilirse hikâyenin kalitesi düşer. İyi bir senaryo kötü oyuncular ile çekilirse hikâyenin kalitesi düşer. İyi bir senaryo kötü bir sanat ve ses ekibi ile çekilirse hikâyenin kalitesi düşer. Bunların hepsi birbirini tamamlayan bir şekilde olmalıdır. Tüm bu ekibi iyi bulmanın ve işletmenin anahtarı da iyi bir hikâye ve senaryodan geçer.

Sonuç olarak bence senaryo filmin önemli etkenlerinden biridir. İyi bir senaryo kötü çekilse bile izlenebilir ama kötü bir senaryo iyi çekilse bile bir film olarak izlenemez.