Sinemada Yönetmenin Önemi

Senaryoyu, senarist yazar. Kadrajları görüntü yönetmeni belirler. Dekor, kıyafet ve mekân ile sanat ekibi uğraşır. Peki yönetmen ne yapar. Sadece oyuncuları mı yönlendirir? Hayır yönetmenin yaptığı şey çok fazladır. Hatta bir filmin sürecinde en çok çalışan ve emek veren kişi yönetmendir desek yalan söylemiş olmayız. Yönetmen filmin her aşamasında bulunan tek kişidir.

Senarist film yazdığında, henüz sete girilmeden yönetmen ile görüşür ve hatta bazen senaryonun belirli kısımları değiştirilir. Senarist ile konuşur ve yönetmen anlamadığı yerleri senariste sorar. Çünkü yönetmen yazılı metni görsele çevirecektir.

Yönetmen senaryoyu aldıktan sonra film seti için ekip kurmaya başlar. Bu ekipte sette olacak görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, ışık şefi, ses şefi ve daha çok fazla kişi olacak şekilde hikâyeye bağlı olarak ekip kurulur. Bu ekip kendi içinde yönetim biçimlerine ayrılsa bile hepsi en sonunda yönetmene bağlıdır. Kurulan setin bütün hâkimi yönetmendir. Yönetmenin kafasında senaristin verdiği yazılı metin görsel olarak canlanır. Yönetmen kafasında oluşan bu görseli set ekibi ile filme çevirmeye çalışır. Zaten yönetmenliğin en zor kısmı budur. Yönetmen kafasında oluşan görselleri setteki insanlara düzgün bir şekilde anlatmalıdır. Yönetmen kafasındaki oyunculukları oyunculara anlatmalıdır. Kısaca yönetmen kafasında oluşan filme en yakın filmi çekmeye çalışır.

Yani yönetmen bir filmde herkes ile iletişime geçen tek kişidir. Zaten filmlerde başarı ve başarısızlığın çoğu yönetmenin sırtına biner.

Filmde yönetmenin temel görevi budur. Yani yönetmen olmadan film olmaz. Yönetmen bir anlamda hikâyeyi seyirciye anlatan kişidir. Çoğu kişiye göre sinema mesleklerinin en saygı görenidir. Filmin oluşmasında yer alan en temel kişidir.

Sonuç olarak beyni filmin beyni yönetmenidir. İyi bir yönetmen iyi bir hikâye ve iyi ekip ile muhteşem filmler çıkarabilir.