Sosyal Medyayı Sallayan Gelin Sunumları

Gündelik yaşamın sıkıntılarından kaçmak isteyen hemen herkes sosyal medyaya yöneliyor. Pandemi döneminde eve hapsolan insanlar karşılaştıkları mizahi durumları abartarak onu daha muzip hâle getirmenin yollarını arıyor.

Bunlardan biri de sosyal medyada “Yeni Gelin Terörü” başlığıyla sıkça karşılaştığımız sunumlar.

“Yeni gelin teröründen sana sığınırız ya Rabbi!” diyerek, sosyal medyada abartının zirvesini yapmış sunumlardan bazılarını buraya ekliyorum.

Önce gelinlerimizin altın merakından başlayalım istedim. Başlık parasının modern biçimi hâline gelen altın, neredeyse hanım kızlarımızın kilolarıyla yarışacak boyuta ulaşmış durumda. Kızlar, aklınızda bulunsun. Olur da evlendikten sonra ayrılmaya karar verirseniz; hukuk, altınların tamamının size ait olduğunu kabul ediyor. İsteseniz kocanıza zırnık koklatmazsınız. 🙂 Sırf bu yüzden evlenip, birkaç ay sonra boşanan hatta bu yöntemi dolandırıcılık amacıyla kullanan bir zümre bile oluştu. Erkekler maalesef hukuk bu noktada bize bir ayrıcalık sunmuyor. 🙁

Yeni gelinlerimizin altın merakından sonra elbette en çok önem verdikleri şeylerden biri evin dekorasyonu. Her yerin ışıl ışıl olması, rengârenk mobilyalarla döşenmesi, gösteriş, şaşaa, tantana… bu işin olmazsa olmazlarından.

Kocişinin totosuna her şeyden daha çok önem veren yeni gelinler, büyük bir sabırla ipekten tuvalet kâğıdı bile örebilir. Bu görüntüye kanmayın, elbette gerçek değil ama her an aklını yitirmiş bir taze gelin değişik sunumlarla karşımıza çıkabilir. Demedi demeyin!

Hepiniz gibi ben de bu sunumun sadece mizah amaçlı hazırlanmış olmasını diliyorum. Yani umarım öyledir! Öyle olmalı! Öyle olsun! Değişik fantezileri yoksa neden bir insan böyle bir işe kalkışır ki? Yok yok! Şaka amaçlıdır. Öyledir de mi? Ya şaka değilse?… Aklımıza mukayyet ol ya Rabbi!

Gerdek gecesi gelin ve güvey iki rekat nafile namaz kılar. Âdettendir hani! Hanım kızımız belli ki şükür namazı ya da nafile namaz kılmak yerine İnstagram ya da Twitter namazı kılmış ki bunu da paylaşmış. Allah en bolundan beğenileri yorumlar, retweetler, paylaşımlar nasip etsin inşallah. Amin.

Eski gelinler, el emeği göz nuru danteller örer; televizyonun, sehpaların, evdeki sabit telefonun üzerini bu dantellerle örterlerdi. Şimdi dantel artık başka yerlerde kullanıldığından olsa gerek, modern dünyanın en çabuk bozulan gereci gelin kızlarımız tarafından korunmaya alınmış. Şarj kabloma kılıf örmeyecek bir kadınla asla evlenemem. Çeyizinde şarj kablosu kılıfı olan bekâr hanımları özelden bana yazmaya davet ediyorum.

Bunlar her ne kadar mizahi amaçlı, mübalağa sanatının dibine dibine vurularak hazırlanan sunumlar olsa da, kendini evliliğine ve kocişinin mutluluğuna adayan, gözü dönmüş yeni gelinler de yok değil! Bu güzel gelin kızlarımıza, yüzümüzde bir tebessüm oluşturdukları ve “Aman ya Rabbi, evlerden ırak!” duasını bize sıkça ettirdikleri için teşekkür ederiz. Yaratıcı sunumlarının devamını bekliyoruz. Hadi yeni gelinler, şaşırtın bizi. 🙂