SÖZ TANRIDIR

Yuhanna 1 şöyle başlar ‘Başlangıçta söz vardı. Söz Tanrı’yla birlikteydi ve söz Tanrı’ydı.’

Bunun hakkında biraz düşününce şunu fark ettim. Bütün dünya kelimelerle yönetiliyor. Birinin ağzından birkaç cümle çıkıyor. Yarın Irak’a askerler iniyor. Şimdi diyeceksiniz ki o kadar basit değil. Uçak lazım, silah lazım, asker lazım, antlaşmalar, imzalar lazım. Hayır, hiç biri lazım değil. Sadece kelimeler lazım. Ama doğru insanın ağzından çıkan doğru kelimeler.

Bunu sadece büyük olaylar için düşünmeyin. En ufağından en büyüğüne dünyadaki tüm olaylar kelimelere bağlıdır. Eğer doğru kelimeleri söylerseniz; babanızdan her konuda izin alabilirsiniz, istediğiniz işe girebilir, istediğiniz insanı elde edebilirsiniz. Geriye kalan hiçbir şeyin en ufak bir önemi yok. Sadece doğru kelimeleri bulmanız lazım. Gerçek veya yalan olmasının bir önemi yok çünkü gerçekleri bile kelimelerle, sözle değiştirebilirsiniz.

Ama eğer doğru kelimeleri bulamazsanız neye sahip olursanız olun kaybetmeye mahkumsunuz..!

Antik Romalılar bunun farkındaydı. Dilsizlerin hukuki olarak hiç bir işlem yapmaya hakları yoktu. Kişi bile sayılmadıkları olmuştu. Şimdi de değişen fazla bir şey yok aslında. Hiç dilsiz tanıdığınız var mı? Büyük ihtimalle yoktur. Çünkü insanlarla tanışmaları çok zor. Peki yaşamları nasıldır sizce? İstedikleri alma konusunda ne yapabiliyorlar. Tamam konuşmak için işaret dilini kullanabilirler pekala ama sizce yeterli oluyor mudur? Sanmam, kelimenin yerini tutacak başka bir şey yok bu dünyada. Çünkü söz, Tanrıdır.

Görme engelli biri yükselebilir hayatta, felçli biri yükselebilir bunlara şahidiz zaten. Stephan Hawking tamamen felçliydi ama söze hükmetmesinin bir yolunu buldu. Aşık Veysel, Cemil Meriç göremiyorlardı ama söze hükmettiler. Timur topaldı, Beyazıt sağır ama bu onlara engel olmadı.

Hayır, onlar güçlüydü demeyin bana onların güçlü yapan şey zaten sözdü. Timur’un savaşı kazanmasının sebebi filler değildi ‘filleri kullanacağız’ diye ağzından çıkan iki kelimeydi. Filler sadece maddeden ibaret ve söz maddeye hükmeder. Çünkü ‘SÖZ TANRIDIR’.