Spor yaparken bilmeniz gerekenler nelerdir?

Öncelikle Fitness kavramının ne olduğunu açıklayarak başlamak gerekiyor. Fitness “fiziksel uygunluk” anlamına gelen, günlük hayatta daha zinde bir vücut için yapılan egzersizlerin tümüne verilen isimdir. Bilgi kirliliği kaynaklı sebepli body building (vücut geliştirme) sporuyla karıştırılmaktadır. Bu sebeple maalesef sakatlanmalar ya da başlamadan biten spor kariyerleri oluşmaktadır. Bu içerikte öncelikle belirlenmesi gerekenleri açıklamaya çalışacağım.

Birincil öncelik bireyin sporu yapma maksadıdır:

Kilo vermek mi?

Hipertrofi (kas kütlesindeki artış) mı?

Kardiovasküler dayanıklılık ya da branşa özgü çeviklik mi?

Bunun cevabının sonrasında daha önce yapılan spor yaşamı durumu ve sakatlık riski hesaplaması yapılmalıdır. Daha sonrasında bireyde bulunan kas tipi belirlenmelidir.

İnsan vücudunda 3 tip kas tipi bulunmaktadır (Tip1-Tip2-Tip2a). Bunlar hızlı kasılan, yavaş kasılan, hızlı kasılan çabuk yorulan kas tipleri olarak kısaca özetlenebilir. Kullanılan kas tipinin belirlenmesinin ardından, kullanılacak kas grubunun maximall kuvvettinin belirlenmesi gerekmektedir.

 

Bu işlem de bittikten sonra kullanılacak kas grubunun örneğin bicepsin agonist (işi yapan), antogonist (işi yapan grubun tersinde kalan, kas boyu uzayan) gruba ne sıklıkla hangi kuvvetle direnç uygulanacağının belirlenmesi ve son olarak kullanılan ekipmanların tam manasıyla verimli olup olmadığına kararı verilmelidir. En sonunda şu herkese verilen spor salonlarındaki “tekrar sayısı ve set sayısı” belirlenir. 

Kısa zamanda uzun yol kat etmek isteyen aceleci insanlar, bu nedenle spordan çabuk soğumakta ve türlü sakatlıklara neden olmaktadır. 

Bildiğini iddia edenden çok, bilimsel verileri baz alarak spor yapmak bizi en doğru sonuca götürecektir. İlerleyen yazılarımızda aşama aşama bunlardan da bahsedeceğiz.

Unutmayın! Sağlık her şeyden önemlidir.