Susamam ve A Haber Komedisi

Kendimi bildim bileli iktidar kimse, ona yaranan ve çoğunlukla saçmalayan bir güruh da vardı. 90’lı yılların iktidarları, 2000’in başları ve sonrası… Günümüzde hiç tereddüt yok ki bunun başını A Haber ve Beyaz Tv çekiyor.

Bugün sosyal medyada izlediğim bir video beni şaşkınlık içinde bıraktı. Önce şaka olduğunu sansam da sonradan işin ciddiyetinin farkına vardım.

Susamam; Şanışer, Fuat Ergin, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribat-ı İsyan, Sokrat, St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis, Sensura, Aspova, Defkhan, Aga, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle gibi Rap müzik ekolünün temsilcilerinin yer aldığı protest tarzda bir parça.

Rap müzik dinlemeyen, Rap müziğin uzunca bir süre kafa yoran tınısı üzerine eleştiriler düzen biri olarak bu şarkı bende kulak kesilme ihtiyacı doğurdu. Başta Ceza olmak üzere, sırayla ve büyük bir sabırla pek çoğunu dinledim. Rap müzik yapan bu adamların söyledikleri kıymetliydi.

Özellikle bunca sanatçıyı bir araya getiren Susamam parçası; kadın hakları, hayvan hakları, adalet, kirlilik, eğitim, adaletsiz gelir dağılımı gibi pek çok sosyal ve siyasal konuya parmak basan oldukça cesur bir parçaydı. Üstelik proje kapsamında #Susamam yazılı tişörtlerin gelirinin köy okullarına bağışlanacak olması, ayrıca alkışlanması gereken başka bir noktaydı.

…fakat…

Fakat bugün izlediğim A haber videosu beni sinirlendirdiği gibi bir yandan da bende gülme hissi uyandırdı. Üstelik kahkahalarla gülme isteği…

A Haber’in paylaştığı belgesel videoda, bu parçayı yapan Rapçiler, başta Şanışer, yerden yere vuruluyor, kabaca tabir edilecek olursa resmen hainlikle suçlanıyorlardı. Orman yangınlarından, dünyada yaşanan kirlilikten, savaşlardan, aç kalan çocuklardan, eğitimde adaletsizlikten, fırsat eşitsizliğinden… Kadınlardan, tacizlerden, tecavüzlerden, öldürülen kadınlardan… Bunlardan bahseden bir şarkıyı, bunlardan bahseden bir klibi nasıl bu denli amacı dışında yorumlayarak bu insanları hedef tahtasına oturtabildiniz, hayretler içinde kaldım.

Yorumcuların en büyük gerekçesi, PKK’dan bahsedilmemesi. 15 Temmuz hain darbe girişiminden bahsedilmemesi. Gerçek emperyalist Amerika’ya bir eleştiri yapılmaması.

Tüm insanlığa verilmeye çalışılan yığınla mesaj varken, birkaç analistin taraflı yorumuyla bu kadar güzel bir parçayı yerden yere vurmak, bunu bir proje olmakla suçlamak, akıl almaz bir olay. Şarkıyı yapan insanların yaşları da dikkate alınacak olursa, yazdıkları sözlerde derin düşünemedikleri birtakım eksikliklerin, birtakım fazlalıkların olması da gayet doğal.

Gençler sussun. Gençler şarkı söylemesin. Gençler şikâyet etmesin. Gençler yazmasın. Gençler konuşmasın. Gençler aynı evde kalmasın. Gençler onu yapmasın, şunu yapmasın… Gençler ne yapsın, söylesenize!

Gençlere yatırım yapmak yerine yaptırım uygularsanız, bu ülkede beyin göçüne sebep olursunuz. Onları kazanmak yerine kaybedersiniz.

Bu çığlıkları, bu isyanları, bu sıkıntıları yaşayan ve dile getiren bu çocuklarken; onları Fetö projesi olarak görmek nasıl bir aklın ürünüdür, cidden şaşılacak iş!

Şehit Fethi Sekin’i, İyi ki varsın Eren, dediğimiz Eren Bülbül’ü, 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybetmiş şehitleri kullanıp duygu sömürüsü yaparak bu çocuklara yüklenmek de bambaşka bir kafa yaşamanın zannederim en bariz göstergesi.

Pırıl pırıl kafanız var ve bu kafayla size saadetler diliyorum. Komiksiniz, trajikomik…

.

.

.