Tarihin en komik savaşı

Şebeş savaşı; 1778 yılında 100 bin kişilik Avusturya ordusu ile sayısı tam olarak bilinemeyen Osmanlı ordusu arasında Karasebes adlı bölgede olması gereken ama Avusturya ordusunun kendi kendine saldırmasıyla Osmanlılıların katılmasına gerek kalmadan biten savaşdır.

Eylül ayında meydana gelen olay çıkarma yapan Osmanlı ordusunu durdurmak için Avusturyalıların Karasebes adlı kasabada kamp kurmalarıyla başlar. Hussar birliği (hafif süvari birliği) keşif için Timiş nehrinin karşı tarafına geçer. Osmanlı ordusundan iz arayan bölük kimseyi bulamayınca gece için o bölgede kamp kurarlar. O sırada oradan geçmekte olan bir çingene konvoyundan schnapps (alkollü likör, bir tür cin) satın alıp komutanın emrini unutup ateş eşliğinde alem kurarlar.

Geri gelmeyen bölüğü merak edip bir piyade kolu yola çıkar. Hussarların alem yaptığını gören piyadeler içkiden pay almak isterler. Ama cimrilik yapan hussarlar içkilerini paylaşmak istemezler. Tabi o sırada komutanın ne dediğini hatırlamayan bu iki grup kavgaya tutuşur ve salak bir askerin silahına davranmasıyla ortalık iyice karışır.

Çatışma sırasında diğer grubu korkutmak amacıyla hussarlar Turcii Turcii diye bağırarak içkiden nemalanmak isteyen piyadeleri korkutmaya çalışmışlardır. Kimin aklına bu dahiyane fikir geldi bilmiyorum ama bunun üzerine çoğunluğu Almanlardan oluşan piyadeler durun biz Türk değiliz demek amacıyla almanca ‘Halt Halt!'( durun durun) diye bağırmaya başlar. Zaten sarhoş olan hussarlar bu kelimeleri Osmanlıların kullandığı ‘Allah Allah!’ diye anlayınca ortalık arap saçına döner.

Hussarlar çatışmayı kaybedeceğini düşünüp atlarıyla kampa doğru kaçmaya başlarlar ve bu durumu gören birlik kumandanı Osmanlıların saldırı yaptığını düşünüp topçulara hareket eden her şeyi vurma emri verir.

İki gün sonra Karasebes’e gelen Osmanlı ordusu 10 bin ölü Avusturya askeriyle karşılaşıp büyük ihtimalle çatlayana kadar gülüp kasabayı yayan şekilde ele geçirir.

 

kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eebe%C5%9F_Muharebesi