Test 4 – Yazarlar, Şairler

Hemen pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yazarlara, şairlere, onların eserlerine, dizelerine hâkim olmak bir kültür göstergesi olarak kabul edilir. İşe bu noktadan bakınca en iyi ezber yapanın en kültürlü olması gerekirdi. Hatta edebiyat öğretmenlerinin kültür fitilini ateşleyen ve kültürün meşalesini taşıyan kişiler olması… Sınırlamaları ortadan kaldırmak, doğru bilinenlerin yanlışlığını ortaya koymakta çok utangaç davranmamamız gerekir.

Kimse Fuzuli’nin eserlerini ezbere bildi diye kültürlü olmaz. Kimse de Yaşar Kemal’in bir eserini hatırlayamadı diye kültürsüz…

Bu test kültür göstergesi olmasa da bilgilerimizi sınama adına küçük bir etkileşim amacıyla hazırlanmıştır.

Bakalım şairlere, yazarlara, onların mısralarına, kitaplarında kullandıkları aforizmalara ne kadar hâkimiz.

İşte başlıyoruz.

"Ben sana mecburum bilemezsin, adını mıh gibi aklımda tutuyorum." dizelerinin sahibi Attila İlhan'ın lakabıyla başlayalım. Bilebilecek misiniz?
Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterilen ilk sanatçımız kimdir?
La Disparition - Kayboluş romanında hiç "e" harfi kullanmayan hatta Türkçe çevirisinde de hiç "e" harfi kullanılmayan yazarı soruyoruz bu kez.
Hukukçular edebiyat camiasında da önemli işler çıkarmış. Hangi sanatçı hukuk okumamıştır, diye sorsak, acaba yanıt alabilir miyiz?
Özgün adı "Der Palagani" Türkçe çevirisi "Göğü Delen Adam" adıyla yayımlanan ve Avrupa insanı eleştiren başyapıtın yazarını soruyoruz bu kez.
Realist Rus edebiyatı, Türk edebiyatını da haddinden fazla etkilemişti. Şimdi size hepimizin aşina olduğu "Raskolnikov" karakterinin hangi romanda geçtiğini soruyoruz.
"Eşin var, aşiyânın var, baharın var ki beklerdin. Kıyametler koparmak neydi ey bülbül, nedir derdin?" dizeleriyle tanıdığımız ünlü şairimizi soralım bu kez.
"Alp Er Tunga öldü mü? Issız acun kaldı mı? Ödlek öçin aldı mu? İmdi yürek yırtılur" Bu dizelerin türünü bakalım bilebilecek miyiz?
Bir dönem sosyal medyada "Olric ve Efendimiz" ifadeleriyle karşımıza çokça çıkan karakterin bulunduğu yapıtı ve yazarımızı soruyoruz.
Aşağıdaki dizelerden hangisi Necip Fazıla ait değildir? Dil ve üsluptan yakalanabilecek bir soru. Ne dersiniz?