Uğur Gallenkuş ve Paralel Evren Fotoları

Sosyal medya fenomeni olmanın bir sınırı yok bu ülkede. Her bitli satıcının bir kör alıcısı mutlaka oluyor. Vurdumduymaz bir jenerasyon; eğlenceye, kahkahaya, türlü saçmalıklara, gezmeye, tozmaya, yediğini içtiğini reklam etmeye, vücudunu sere serpe ortaya dökmeye, çok etkileşim almaya odaklı.

Hayır! Gençliğe sitem ettiğimiz ya da kızdığımız yok. Bunları paylaşanlara, hayata yaklaşımı bu minvalde olanlara kızmıyorum. Bu paylaşımları yapanların fenomen yerine konulup boş kafaların boş yerlere getirilmesine kızıyorum.

Bana kalırsa asıl abartmamız, asıl fenomen olarak saymamız gereken başka insanlar var. Bunlardan biri de Uğur Gallenkuş.

Beş yıl önce Suriyeli mülteci bir çocuğun kıyıya vurmuş cesedini gördükten sonra hayat onun için başka bir anlam ifade etmeye başladı. Fotoğrafları kendisi çekmese de yaptığı kolajlarla dünyadaki adaletsizliği, zenginlikle yoksulluğu, savaşı çıkaranlarla savaşa maruz kalanları aynı karede gözler önüne sermeyi başardı.

Çalışmalarını https://www.saatchiart.com/ugurgallen linkinden detaylı inceleyebilir hatta onu takibe alabilirsiniz. Şişme fenomenler yerine şişirilmeyi hak eden bir adam olduğunu kanıtlayacak birkaç çalışmayı da aşağıya ekliyorum.

Podyumda yürüyen mankenler vs bilinmeyene yürüyen mülteciler
Starbucks’a ödediğimiz kahve parası vs o parayla Afrika’da açılabilecek su kuyuları
Babaları Irak’ta Ebu Gureyb cezaevinde Iraklılara işkence ederken, çocukları sahillerde poz veriyor.
Modern dünyanın özgürlüğü için üçüncü dünya ülkelerine bombalar yağıyor.
Demokrasi götürdüklerini iddia edip yıkım götürdükleri Ortadoğu.
Kırmızı halıda yürüyenler vs kendi kanında boğulanlar.
Zenginin köpeğinin içtiği sütü bile bulamayan Afrikalı masumlar.
Oyun oynayacak yaşta gökyüzünün güzelliğinden bile mahrum bırakılan sabîler.
Okula gidecek yaşta kocaya verilmiş çocuk gelinler.
Bir yanda sekizinci yaş gününü balonlarla kutlayanlar, öte yanda yaş gününü bile bilmeyen bombalardan kaçan çocuklar.
Babasıyla pazar gününün tadını farklı şekilde çıkaran çocuklar.

Örnekler çoğaltılabilir. Uğur Gallenkuş, dünyadaki adaletsizliği, dünyanın farklı yerlerinden örneklerle gözler önüne seriyor. Biz sosyal medyada bu görüntüleri gördükçe üç maymunu oynuyoruz. Şu ülkede iki gram bile keyfimiz kalmadı. Bunlarla karşılaşınca hemen sayfayı kapatıyoruz.

Gençler de haklı. Bunca sıkıntının içinde kendilerini düşünmeye iten, üzen paylaşımlar yerine daha eğlenceli paylaşımlar görmeyi istiyor. Sistem böyle böyle uyuşturup hepimizi zapt ediyor.

Uğur Gallenkuş’a görmezden geldiklerimizi bize hatırlattığı için Kafein ekibi adına teşekkürler.